Trwa ładowanie...

Otwarto stałą ekspozycję w Celi Konrada

Otwarto stałą ekspozycję w Celi KonradaŹródło: Inne
d2olowy
d2olowy

W dawnym klasztorze bazylianów w Wilnie, gdzie się znajdowała legendarna Cela Konrada, w której był więziony Adam Mickiewicz , i gdzie się toczy akcja trzeciej części Dziadów , została otwarta stała ekspozycja - Cela Konrada.

Ekspozycję przygotowało Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

- Przygotowanie ekspozycji było dosyć trudnym zadaniem. Mieliśmy tylko 25 metrów kwadratowych, a chcieliśmy pokazać jednocześnie Celę Konrada, a także dzieje Mickiewicza - powiedziała kurator ekspozycji Jolanta Pol z warszawskiego muzeum.

Pomieszczenie jest podzielone na dwie części. W jednej - przez otwór w drzwiach, można obejrzeć zaaranżowaną celę; stoi tu prycza i świeca. W drugiej są plansze z informacjami o Adamie Mickiewiczu , filomatach, filaretach, o Wilnie i o profesorach Uniwersytetu Stefana Batorego.

d2olowy

Cela Konrada mieści się jednak nie w miejscu, w którym w okresie międzywojennym polscy literaci wmurowali tablicę z inskrypcją w języku łacińskim: „Gustaw zmarł tu 1 listopada 1823 r. Tu narodził się Konrad 1 listopada 1823 r.” i gdzie się odbywały słynne Środy Literackie.

Obecnie mieści się tam elegancki hotel, a Cela Konrada została przeniesiona do odbudowanego skrzydła klasztoru, które łączyło XV-wieczny unicki kościół Przenajświętszej Trójcy i które zostało zniszczone przez Rosjan na początku XIX wieku, z resztą zabudowań klasztornych. Nie wyklucza się, że Cela Konrada znajdowała się właśnie w tym budynku.

Spór na temat lokalizacji Celi Konrada toczył się już przed wojną. Temat ten wywoływał wiele dyskusji i sporów również w ostatnich latach.

Jak zaznaczył w piątek podczas otwarcia ekspozycji podsekretarz Stanu w polskim Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Metra, my Polacy najbardziej przywiązani jesteśmy do tej lokalizacji (przedwojennej), która powstała w skutek pracy profesora Pigonia i profesora Kłosa. Obecnie znajduje się tam tablica pamiątkowa. Natomiast nowa ekspozycja mieści się w jednym z prawdopodobnych miejsc lokalizacji celi.

Minister Metra ocenił, że jest to właściwy sposób rozwiązania tego problemu. Wyraził nadzieję, że gorące spory na temat lokalizacji Celi Konrada należą już do przeszłości.

- Bardzo ważne, że przychodzimy w to miejsce, do klasztoru bazylianów, które z pewnością było miejscem więzienia Mickiewicza i jego przyjaciół i że mamy szanse oddać im hołd - powiedział minister Tomasz Merta.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj