Trwa ładowanie...

Otwarto muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu

Otwarto muzeum Juliusza Słowackiego w KrzemieńcuŹródło: Inne
d2ghv2b
d2ghv2b

W dworku rodziny Słowackich w Krzemieńcu na Ukrainie uroczyście otwarto w poniedziałek muzeum Juliusza Słowackiego.

Działalność nowej placówki zainaugurowała wystawa pt. "Juliusza Słowackiego godzina myśli". Tytuł ekspozycji nawiązuje do poematu Słowackiego "Godzina myśli" z 1833 r. Na wystawie można oglądać autografy i książki Słowackiego, jego rysunki, portrety malarskie członków jego rodziny. Na planszach przywołane są cytaty z jego utworów i listów, przede wszystkim do matki. Eksponaty prezentowane są w stylowo urządzonych wnętrzach z pierwszej połowy XIX wieku. Podczas uroczystości otwarcia muzeum utwory poety, m.in. fragment piątej pieśni "Beniowskiego", czytała polska aktorka Magdalena Zawadzka oraz dyrektor Teatru Polskiego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski.

Uczestniczący w uroczystości otwarcia muzeum minister kultury Waldemar Dąbrowski zaznaczył, że "placówka będzie służyć kulturze polskiej i ukraińskiej, państwu polskiemu i ukraińskiemu". "To oznacza, że wspólnie będziemy tworzyć nową, wspólną Europę" - podkreślił Dąbrowski. Zaznaczył, że otwarcie muzeum w Krzemieńcu postrzega jako "wyraz polskiej i ukraińskiej dbałości o pamięć historyczną".

Prace nad otwarciem muzeum trwały od 1996 r. Odrestaurowanie rodzinnego dworku poety planowano na 1999 r., który obchodzony był jako Rok Słowackiego. Otwarcie muzeum miało nastąpić wiosną roku następnego, jednak odnawianie dworku, głównie z powodu problemów finansowych, rozpoczęło się dopiero w 2001 r., a zakończyło w maju tego roku. Otwarcie muzeum przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego jest jednym z najważniejszych punktów programu Roku Polskiego na Ukrainie. Organizują go: Ministerstwo Kultury, Instytut Adama Mickiewicza, ambasada RP i Instytut Polski w Kijowie oraz konsulaty polskie we Lwowie, Charkowie, Odessie i Łucku.

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj