Trwa ładowanie...

Olga Tokarczuk usiądzie obok króla Szwecji. Peter Handke na końcu stołu

Fundacja Noblowska ujawniła szczegóły bankietu, który odbędzie się po wręczeniu nagrody Oldze Tokarczuk. Okazuje się, że dla polskiej noblistki przygotowano honorowe miejsce w otoczeniu szwedzkich monarchów.

Olga Tokarczuk usiądzie obok króla Szwecji. Peter Handke na końcu stołuŹródło: Getty Images
d34oamq
d34oamq

10 grudnia o godz. 16.30 w filharmonii Konserthus w Sztokholmie rozpocznie się ceremonia wręczenia Nagród Nobla. Około godz. 19 na terenie wystawnego Ratusza Miejskiego odbędzie się uroczysta kolacja oraz bal. Korespondent PAP podał, że Olga Tokarczuk usiądzie przy jednym stole tuż obok króla Szwecji Karola XVI Gustawa i księcia Daniela. Królowa Sylwia będzie siedzieć naprzeciwko polskiej pisarki.

Obejrzyj: Olga Tokarczuk: "Nigdy nie zakładałam, że moje książki są dla wszystkich"

Na uroczystym bankiecie pojawi się też mąż Olgi Tokarczuk, któremu przygotowano miejsce pomiędzy żoną premiera Stefana Loefvena i Magdaleną Andersson, szwedzką minister finansów.

Przy jednym stole ze szwedzką monarchią (po stronie królowej) zasiądzie także laureat Nagrody Nobla z fizyki James Peebles oraz prezes Fundacji Noblowskiej Carl-Henrik Heldin.

Peter Handke w Sztokholmie nie wytrzymał do końca konferencji Forum
Peter Handke w Sztokholmie nie wytrzymał do końca konferencji Źródło: Forum

Peter Handke (na zdjęciu), drugi literacki noblista odbierający nagrodę w tym roku, ma być posadzony daleko z boku długiego stołu. Przypomnijmy, że nagrodzenie Austriaka wywołało liczne kontrowersje, widoczne także podczas konferencji noblowskiej. Handke mając dość niewygodnych pytań o jego proserbskie wypowiedzi z przeszłości, nie krył goryczy i przerwał konferencję przed jej zakończeniem.

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk ma się rozpocząć 10 grudnia o 16:30. Wydarzenie będzie transmitowane w sieci oraz na antenie TVP Info.

d34oamq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34oamq