Olga Tokarczuk laureatką Man Booker International Prize
Międzynarodowy sukces Polki. Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Man Booker International Prize. Pisarka została wyróżniona za książkę "Bieguni".
Od razu skomentowano, że to największy sukces polskiego autora od czasów Nobla dla Wisławy Szymborskiej. Nagroda Man Booker International to ogromne wyróżnienie dla Olgi Tokarczuk. Podczas uroczystej gali w Londynie, w Victoria & Albert Museum, pisarka przyznała, że wierzy w "literaturę narodową". Podziękowała też tłumaczce - Jennifer Croft, dzięki której możliwe było zaistnienie książki na rynku międzynarodowym.
O tym, że ma szasnę wygrać ten prestiżowy konkurs, wiedzieliśmy już w marcu 2018 roku. Wtedy ogłoszono, że znalazła się na skróconej liście autorów, którzy powalczą o nagrodę w wysokości 50 tys. funtów, dzieloną między autora i tłumacza.
Polska pisarka zmierzyła się z takimi autorami jak Węgier László Krasznahorkaia ("The World Goes On"), Han Kang z Korei Południowej ("The White Book"), Irakijczyk Ahmed Saadawi ("Frankenstein w Bagdadzie"), Virginie Despentes ("Vernon Subutex 1") z Francji i Antonio Muñoz Molina ("Like A Fading Shadow") z Hiszpanii.
"Bieguni" z 2007 r. to literacka monografia zjawiska ruchliwości, poruszania się, niepokoju podróżnego. Zdaniem autorki, turystyka stała się współczesnym sposobem zaspokajania bardzo starego, atawistycznego, nomadycznego popędu. Osią, wokół której autorka zbudowała książkę, nie jest postać, jakaś historia, tylko fenomen, jakim jest podróżowanie.
Tokarczuk debiutowała w 1979 roku w piśmie „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borowin publikowała opowiadania.
Jako powieściopisarka narodziła się w 1993 roku. To wtedy opublikowała "Podróż ludzi Księgi". Powieść zdobyła nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Podróż opowiada o tajnym stowarzyszeniu ludzi zamierzających odnaleźć Świętą Księgę, którą Bóg miał dać Adamowi. Akcja powieści toczy się w XVII wieku we Francji i Hiszpanii. Ramę fabularną tworzą przygody poszukiwaczy Księgi. "Podróż" jest przypowieścią o bezradności człowieka wobec tajemnicy istnienia, historią ludzkich złudzeń i niespełnienia.
Olga Tokarczuk jest pisarką cenioną zarówno przez krytyków, jak czytelników. Posiada rzadki dar opowiadania historii. Jest to tym bardziej warte podkreślenia, że akcja świat przedstawiony z jej książek wpisany został w krąg egzystencjalnych i metafizycznych niepokojów. tym bardziej, że akcja jej książek często toczy się w kręgu niepokojów metafizycznych. Tokarczuk opisuje świat pokazując jego wykrzywienia, ale jednocześnie jego sensualne piękno. Jest pisarką mocno zakorzenioną w psychologii, filozofii, mitologiach.