Trwa ładowanie...

To ona dostała "literackiego Oscara". Poznajcie Olgę Tokarczuk

Olga Tokarczuk została laureatką Man Booker International Prize za książkę "Bieguni". Poznajcie autorkę, która otrzymała właśnie jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie.

To ona dostała "literackiego Oscara". Poznajcie Olgę TokarczukŹródło: East News
dwsr62j
dwsr62j

Debiutowała w 1979 r. w piśmie "Na przełaj", gdzie pod pseudonimem Natasza Borowin publikowała opowiadania. Jako powieściopisarka narodziła się w 1993 r.. To wtedy opublikowała "Podróż ludzi Księgi". Powieść zdobyła nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. "Podróż" opowiada o tajnym stowarzyszeniu ludzi zamierzających odnaleźć Świętą Księgę, którą Bóg miał dać Adamowi. Akcja powieści toczy się w XVII wieku we Francji i Hiszpanii. Ramę fabularną tworzą przygody poszukiwaczy Księgi. "Podróż" jest przypowieścią o bezradności człowieka wobec tajemnicy istnienia, historią ludzkich złudzeń i niespełnienia.

Jednym z największych sukcesów Tokarczuk był "Prawiek i inne czasy" (1996). Książka nominowana była do Nagrody Literackiej NIKE '97. "Prawiek" jest dziełem prozy mitograficznej: to epicka przypowieść o niszczącej sile czasu, rozpisana na toczącą się ponad osiemdziesiąt lat historię mitycznej podkieleckiej wsi i jej mieszkańców. Łącząc realizm z magicznością pisarka stworzyła powieść o uniwersalnym wymiarze.

East News
Źródło: East News

Rok 1998 przyniósł zbiór wczesnych opowiadań Olgi Tokarczuk zebranych w tomie "Szafa", a również kolejną powieść, "Dom dzienny, dom nocny". To druga książka Tokarczuk, która została nominowana do NIKE. W swojej czwartej powieści Tokarczuk opowiada historie i sny z górzystych okolic Nowej Rudy na granicy polsko-czeskiej. Obrazy wspomnień i wizje senne pochodzą z różnych epok: od początku czasów, przez średniowiecze, XVIII wiek po teraźniejszość. Niezmienna pozostaje jedynie przestrzeń i przyroda, ludzie to ulotne sny krajobrazu

dwsr62j

Nagrodzona powieść "Bieguni" ukazała się w pierwszej połowie października 2007 r. Tokarczuk pracowała nad nią trzy lata. Wspominała, że większość notatek robiła w czasie podróży. W kolejnych latach wydała takie powieści jak "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (na podstawie książki powstał film "Pokot" Agnieszki Holland), "Moment niedźwiedzia" czy "Księgi Jakubowe". Wszystkie pozycje doczekały się świetnych recenzji.

Olga Tokarczuk jest pisarką cenioną zarówno przez krytyków, jak czytelników. Posiada rzadki dar opowiadania historii. Jest to tym bardziej warte podkreślenia, że akcja świat przedstawiony z jej książek wpisany został w krąg egzystencjalnych i metafizycznych niepokojów. Tym bardziej, że akcja jej książek często toczy się w kręgu niepokojów metafizycznych. Tokarczuk opisuje świat, pokazując jego wykrzywienia, ale jednocześnie jego sensualne piękno. Jest pisarką mocno zakorzenioną w psychologii, filozofii, mitologiach.

Jak mówi autorka: "Pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek".

dwsr62j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwsr62j