Trwa ładowanie...

Olga Tokarczuk dostała Nobla 2018 za "narracyjną wyobraźnię"

Olga Tokarczuk została wyróżniona przez Akademię Szwedzką. Polka otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
Share
Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w literaturze
Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w literaturzeŹródło: East News
d1eea5h

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". To tematyka i główna oś powieści "Bieguni".

W 2019 r. Akademia wręczyła nie jedną, a dwie nagrody za najlepsze książki - za 2018 i 2019 r.. W zeszłym roku doszło bowiem do skandalu związanego m.in. z molestowaniem kobiet, o które oskarżany był mąż członkini Akademii Szwedzkiej. Do przyznania literackiego Nobla wówczas w efekcie nie doszło.

ZOBACZ: Prolog: zestawienie najciekawszych książek na stulecie niepodległości

Olga Tokarczuk dostała Nobla

Wiele wskazuje, że Akademia Szwedzka brała przy werdykcie pod uwagę przede wszystkim powieść "Bieguni". O czym jest książka? Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie.

d1eea5h

Olga Tokarczuk pochodzi z Sulechowa, ale od lat związana jest z Dolnym Śląskiem. Mieszka we Wrocławiu oraz w Krajanowie w Kotlinie Kłodzkiej. Pisarka debiutowała w 1979 r. opowiadaniami w czasopiśmie "Na przełaj". W 1989 r. ukazał się jej tomik poetycki, a w 1993 r. pierwsza powieść "Podróż ludzi Księgi", za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Książek.

Przeczytaj: Olga Tokarczuk podbija Stany Zjednoczone. Jej książka jest czytelniczym hitem

Autorka ma na swoim koncie 17 książek - powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. W 2010 r. została odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2018 r. otrzymała prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera.

d1eea5h

Podziel się opinią

Share
d1eea5h
d1eea5h