Trwa ładowanie...
dm230m2
nominacje
01-10-2013 13:13

Ogłoszono nominacje do nagrody im. Beaty Pawlak

Książki sześciu polskich reporterów zostały nominowane do Nagrody im. Beaty Pawlak, przyznawanej najlepszym tekstom na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Nazwisko tegorocznego laureata poznamy 14 października.

dm230m2
dm230m2

Książki sześciu polskich reporterów zostały nominowane do Nagrody im. Beaty Pawlak, przyznawanej najlepszym tekstom na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Nazwisko tegorocznego laureata poznamy 14 października.

Wśród nominowanych książek - jak poinformowała w poniedziałek Fundacja Batorego - jest "Abchazja" Wojciecha Góreckiego (Wydawnictwo Czarne), reportaż zamykający kaukaski tryptyk autora, rozpoczęty "Planetą Kaukaz" i "Toastem za przodków"; "Dobra pustynia" Doroty Kozińskiej (W.A.B.) - opowieść o spotkaniu z mieszkańcami afgańskiej prowincji, gdzie autorka przez kilka miesięcy była wolontariuszką a także "Zbawcy mórz" Adama Leszczyńskiego (Wielka Litera) - zbiór reportaży stanowiących próbę odpowiedzi na pytanie o przyczyny nieszczęść trapiących Afrykę.

Nominowano także "Południe" Andrzeja Muszyńskiego (Czarne) - reportaże z południowej Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki będące próbą odpowiedzi na pytanie, gdzie szukać istoty Południa - w geografii, polityce, gospodarce czy może w stanie ludzkich umysłów; "Podróże do Armenii i innych krajów z uwzględnieniem najbardziej interesujących obserwacji przyrodniczych" Krzysztofa Środy (Czarne) - opowieści o spotkaniach z miejscami i ludźmi w najróżniejszych zakątkach świata, mniej lub bardziej egzotycznych: nie tylko w Armenii, ale też na Litwie, w Rumunii, Francji czy Stanach Zjednoczonych. Listę nominacji zamyka książka "Jutro przypłynie królowa" Macieja Wasielewskiego (Czarne) - reportaż z wyspy Pitcairn na Oceanie Spokojnym, gdzie kilkudziesięciu mieszkańców żyje w niemal całkowitej izolacji, rządząc się według własnych, specyficznych praw i traktując przybyszów z zewnątrz jako zagrożenie.

Nagroda imienia Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 roku za tekst na temat innych kultur, religii i cywilizacji opublikowany w języku polskim. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, dziennikarki i pisarki, która 12 października 2002 zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali. Ustanowiony jej testamentem i noszący jej imię fundusz, powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego.

Dotychczasowymi laureatami nagrody są: Joanna Bator, Max Cegielski, Artur Domosławski, Anna Fostakowska, Bartosz Jastrzębski, Marek Kęskrawiec, Piotr Kłodkowski, Cezary Michalski, Jacek Milewski, Jędrzej Morawiecki, Beata Pawlikowska, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski i Mariusz Szczygieł.

O przyznaniu Nagrody decyduje kapituła w składzie: Urszula Doroszewska, Wojciech Jagielski, Piotr Kłodkowski, Maria Kruczkowska, Antoni Rogala (sekretarz), Olga Stanisławska, Adam Szostkiewicz (przewodniczący), Wojciech Tochman, Joanna Załuska, Wojciech Załuska.

Wręczenie nagrody odbędzie się 14 października 2012 (poniedziałek) o godz. 17.00, w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego.

dm230m2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj