Trwa ładowanie...
d4i9db1

Andrzej Muszyński

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Andrzeja Muszyńskiego śmiało ochrzczono odnowicielem prozy wiejskiej, praktykującym realizm magiczny. Mocnym głosem rodzimej prozy zachwyca się Michał Nogaś z Polskiego Radia czy Zofia Król z ”Polityki”. Andrzej Muszyński kocha Tatry i sztukę wizualizacji kosmosu, czyli space art.

Andrzej Muszyński – życiorys

Andrzej Muszyński przyszedł na świat w 1984 roku w Krzykawie. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ale zdecydowanie woli pisać. Oraz podróżować po nietypowych zakątkach naszej planety. Andrzej Muszyński pokonał samotnie pustynię Atakama w Ameryce Południowej, zaliczył wspinaczkę w puszczy Minkébé w Gabonie i wspiął się na Chaupi Orco w Andach. W 2012 roku otrzymał pierwsze Stypendium Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego, dostał także stypendia od ministra kultury i od Miasta Krakowa. Andrzej Muszyński publikował również w dziennikach birmańskich oraz w miesięczniku w Azji Południowo-Wschodniej. Gdy nie podróżuje, mieszka na południu, kraju, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, prowadzi gospodarstwo, eksploruje antykwariaty i kolekcjonuje przedmioty z okolicy.

Andrzej Muszyński – książki

Andrzej Muszyński zaczynał od publikacji opowiadań w prasie oraz reportaży z licznych, zagranicznych podróży. Jego książki ukazują się na rynku literackim w Polsce dzięki nakładowi takich oficyn, jak Wydawnictwo Czarne czy WL Wydawnictwo Literackie. Proza autora to próba ocalenia zanikających resztek duchowości powoli zapominanego świata. Andrzeja Muszyńskiego można spotkać na targach książki czy spotkaniach autorskich organizowanych w naszym kraju, chociażby we Wrocławiu.

Andrzej Muszyński – nagrody

Andrzej Muszyński ma na koncie główne wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu (2012), a także liczne nominacje – do Nagrody im. Beaty Pawlak (2013 i 2015), Nagrody Literackiej Gdynia (2014 i 2014) oraz Paszportu Polityki (2015). Otrzymał również nagrody podróżnicze: Kolos (2012) za wyprawę w Himalaje Birmańskie oraz Nagrodę im. Andrzeja Zawady (2013) od Miasta Gdynia za wyprawę do północnej Birmy.

d4i9db1

Podziel się opinią

1
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i9db1
d4i9db1
d4i9db1