Trwa ładowanie...

ŁÓDŹ: Spotkanie z Łucją Fice w Domu Literatury

W ramach projektu "Polska literatura emigracyjna w Wielkiej Brytanii i Irlandii po roku 2004", w Domu Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17 odbędzie się 24 stycznia o godz. 17.00 spotkanie z Łucją Fice autorką powieści "Wyspa starców", które poprowadzą: dr Anna Kronenberg  i Joanna Kosmalska.

ŁÓDŹ: Spotkanie z Łucją Fice w Domu LiteraturyŹródło: "__wlasne
d2dx1s4
d2dx1s4

W ramach projektu "Polska literatura emigracyjna w Wielkiej Brytanii i Irlandii po roku 2004", w Domu Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17 odbędzie się 24 stycznia o godz. 17.00 spotkanie z Łucją Fice autorką powieści "Wyspa starców", które poprowadzą: dr Anna Kronenberg i Joanna Kosmalska.

Wstęp wolny

Łucja Fice jest autorką trzech tomików poetyckich i dwóch powieści. Na spotkaniu zaprezentujemy Państwu najnowszą powieść Łucji Fice pt. „Wyspa Starców”. Autorka rozwija w niej wątki znane z poprzedniej powieści, pt. „Przeznaczenie”. Przybliża polskiemu czytelnikowi środowisko polskich emigrantów i emigrantek, którzy starają się zbudować nowe życiena Wyspach Brytyjskich. Główna bohaterka, Gabriela Mrozińska, zatrudnia się jako opiekunka osób starszych w Walii. Dzięki niej poznajmy międzynarodowe środowisko pracowników domów opieki i szpitali oraz historie podopiecznych. Na spotkaniu zaprezentujemy także dorobek poetycki Łucji Fice.

Spotkanie z Łucją Fice to część prowadzonego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego projektu pt. „Polska literatura emigracyjna w Wielkiej Brytanii i Irlandii po roku 2004”, którego kierownikiem jest prof. Jerzy Jarniewicz. Spotkanie zostanie poprzedzone krótkim wprowadzeniem na temat najnowszej polskiej literatury emigracyjnej powstałej w ubiegłym dziesięcioleciu w Wielkiej Brytanii.

d2dx1s4

Głównym celem projektu jest zgromadzenie, przebadanie i sklasyfikowanie polskiej poezji i prozy emigracyjnej opublikowanej w Polsce, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii w języku polskim i angielskim po roku 2004 jako nowego nurtu w literaturze oraz ważnego materiału badawczego, kontynuującego dziedzictwo kultury polskiej. Najnowsza twórczość emigracyjna odzwierciedla bieżące i wielowarstwowe procesy zachodzące w postmodernistycznych społeczeństwach Europy Zachodniej. Stąd też wprowadza ona do narodowego dyskursu literackiego nowe zagadnienia, takie jak multi- i transkulturowość, sekularyzacja społeczeństwa, wpływ narodowości, wykształcenia, rasy, klasy i płci na życie codzienne. Projekt przyczyni się do redefinicji utrwalonych pojęć: patriotyzmu, tożsamości, ojczyzny oraz rodziny. Wyniki badań będą stanowiły uzupełnienie intensywnie prowadzonych badań politycznych, ekonomicznych oraz socjologicznych nad zjawiskiem migracji.

Projekt finansowany jest z Narodowego Centrum Nauki.

d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj