Trwa ładowanie...

ŁÓDŹ: Spotkanie z bułgarskim pisarzem Emilem Andreevem

Emil Andreev (ur.1956) jest znanym i cenionym w Europie współczesnym pisarzem bułgarskim. Twórczość Emila Andreeva, poczynając od lat 80.  XX wieku zaliczana jest do konwencji literackiej postmodernizmu. Jego opowiadania oraz najbardziej znana powieść Szklana rzeka zostały przetłumaczone  na wielu języków europejskich miedzy innymi na angielski, francuski, polski, węgierski, rumuński, słowacki  i in. Powieść Szklana rzeka w roku 2005 uhonorowano nagrodą literacką VICK, a przez czytelników – uznana za najlepszą powieścią roku.

Share
ŁÓDŹ: Spotkanie z bułgarskim pisarzem Emilem AndreevemŹródło: Wikimedia Commons
d1r6nhl

KAWIARNIA LITERACKA

Spotkanie z bułgarskim pisarzem Emilem Andreevem

Prowadzenie: dr hab. Galia Simeonova-Konach

W czasie spotkania studenci - bułgaryści z Katedry Slawistyki Południowej UŁ przedstawią swoje tłumaczenia prozy E. Andreeva.

d1r6nhl

wstęp wolny

Emil Andreev (ur.1956) jest znanym i cenionym w Europie współczesnym pisarzem bułgarskim. Twórczość Emila Andreeva, poczynając od lat 80. XX wieku zaliczana jest do konwencji literackiej postmodernizmu. Jego opowiadania oraz najbardziej znana powieść Szklana rzeka zostały przetłumaczone na wielu języków europejskich miedzy innymi na angielski, francuski, polski, węgierski, rumuński, słowacki i in. Powieść Szklana rzeka w roku 2005 uhonorowano nagrodą literacką VICK, a przez czytelników – uznana za najlepszą powieścią roku. Następna książka Przekleństwo żaby też wyróżniono nominacją do nagrody literackiej im. Eliasa Canettiego (2007); w tym samym roku powieść dostała nagrodę wydawnictwa „Helicon”.

Emil Andreev ma w swoim dorobku wartościowe osiągnięcia artystyczne w dziedzinie dramatopisarstwa oraz scenariusza filmowego. W ostatniej dekadzie ukazały się jego sztuki o tematyce społeczno-politycznej, które cieszą się wielkim powodzeniem i były wielokrotnie wystawiane w kraju: Jeśli zamordujesz premiera(2002), Poszukiwacze skarbów (2004), Zaczarowana łódź Życa (2007) i in. Uznanie zyskały także i ciekawe filmy fabularne i telewizyjne, zrealizowane na podstawie scenariuszy Emila Andreeva: Legenda o krzyżu, Zagadka Verne, Czwarta władza, W ukryciu i in. Przyciągają one milionową widownię. Film fabularny oparty na powieści Szklana rzeka powstał w 2010 roku.

Publikacje w języku polski: wybrane opowiadania oraz nowela pisarza Wyspa pijaków zostały opublikowane w Antologii prozy bułgarskiej przełomu XX i XXI wieku. Człowiek o wielu imionach, wybór, Warszawa 2007; opowiadania Emila Andreeva ukazały się w polskich czasopismach literackich między innymi w Opcje (2003).

d1r6nhl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r6nhl