Trwa ładowanie...
d3um8c7

Emil Andreev

Wikimedia Commons
Źródło: Wikimedia Commons

Jest znanym i cenionym w Europie współczesnym pisarzem bułgarskim. Twórczość Emila Andreeva, poczynając od lat 80. XX wieku zaliczana jest do konwencji literackiej postmodernizmu. Jego opowiadania oraz najbardziej znana powieść Szklana rzeka zostały przetłumaczone na wielu języków europejskich miedzy innymi na angielski, francuski, polski, węgierski, rumuński, słowacki i in. Powieść Szklana rzeka w roku 2005 uhonorowano nagrodą literacką VICK, a przez czytelników – uznana za najlepszą powieścią roku. Następna książka Przekleństwo żaby też wyróżniono nominacją do nagrody literackiej im. Eliasa Canettiego (2007); w tym samym roku powieść dostała nagrodę wydawnictwa „Helicon”.

Emil Andreev ma w swoim dorobku wartościowe osiągnięcia artystyczne w dziedzinie dramatopisarstwa oraz scenariusza filmowego. W ostatniej dekadzie ukazały się jego sztuki o tematyce społeczno-politycznej, które cieszą się wielkim powodzeniem i były wielokrotnie wystawiane w kraju: Jeśli zamordujesz premiera(2002), Poszukiwacze skarbów (2004), Zaczarowana łódź Życa (2007) i in. Uznanie zyskały także i ciekawe filmy fabularne i telewizyjne, zrealizowane na podstawie scenariuszy Emila Andreeva: Legenda o krzyżu, Zagadka Verne, Czwarta władza, W ukryciu i in. Przyciągają one milionową widownię. Film fabularny oparty na powieści Szklana rzeka powstał w 2010 roku.

Publikacje w języku polski: wybrane opowiadania oraz nowela pisarza Wyspa pijaków zostały opublikowane w Antologii prozy bułgarskiej przełomu XX i XXI wieku. Człowiek o wielu imionach, wybór, Warszawa 2007; opowiadania Emila Andreeva ukazały się w polskich czasopismach literackich między innymi w Opcje (2003).

Podziel się opinią

d3um8c7

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3um8c7
d3um8c7
d3um8c7
d3um8c7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj