Trwa ładowanie...

Odszedł na wieczną wachtę. Nie żyje Ryszard Leszczyński

W wieku 76 lat zmarł Ryszard Leszczyński, człowiek morza, historyk, pisarz i publicysta. Pisaniem zajął się po kilkudziesięciu latach spędzonych na statkach pod polską i obcą banderą. Jego książki to już klasyka literatury marynistycznej. Przed śmiercią planował opisać ucieczki marynarzy, rybaków i lotników morskich w czasach PRL. Nie zdążył.
Share
Ryszard Leszczyński
Ryszard LeszczyńskiŹródło: oficynamorska.pl
dcx0mwk

W wieku 76 lat zmarł Ryszard Leszczyński, człowiek morza, Honorowy Kapitan Żeglugi Wielkiej, doktor nauk historycznych, pisarz i publicysta morski. Jego pogrzeb odbędzie się o godz. 13:30 w środę 3 marca na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku. Wcześniej w intencji nieżyjącego w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej zostanie odprawiona msza święta,.

Ryszard Leszczyński był absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni i Uniwersytetu Gdańskiego. Pracując na morzu rozpoczął pisanie reportaży o tematyce marynistycznej. Jak nikt potrafił uwieczniać kaprysy morza i ludzi z nim związanych. Miał duszę badacza. Skrupulatnie opisywał fakty. Jego dociekliwości historycznej (w tej dziedzinie tytuł doktorski otrzymał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu) zawdzięczamy pomnikową kronikę morskich dramatów polskiej bandery.

Zobacz: Oni odeszli w 2020 roku

Spod jego pióra wyszła trzytomowa "Tragedia rybackiego morza", dokumentująca powojenne katastrofy polskich statków rybackich, oraz czterotomowe "Ginące frachtowce", opisujące przyczyny zatonięć statków powojennej polskiej marynarki handlowej. W ramach pracy doktorskiej opisał także "Katastrofy i wypadki morskie floty pomocniczej PMH (1926 - 2016)". Przed śmiercią pracował nad następną książką, która miała być jego habilitacją. Tym razem swoje poszukiwania skupił na ucieczkach marynarzy, rybaków i lotników morskich w czasach PRL. Niestety nie zdążył jej ukończyć.

dcx0mwk

Ryszard Leszczyński został przyjęty do Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, którego był Członkiem Honorowym, został też Honorowym Członkiem Towarzystwa Nautologicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dcx0mwk

Podziel się opinią

Share
dcx0mwk
dcx0mwk