Trwa ładowanie...
warszawa
23 kwietnia 2010, 13:38

Odsłonięto pomnik Agnieszki Osieckiej

Odsłonięto pomnik Agnieszki OsieckiejŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

W ramach Święta Saskiej Kępy odsłonięto w sobotę w Warszawie odlaną z brązu rzeźbę poetki Agnieszki Osieckiej .

Pomnik przedstawia Osiecką siedzącą przy kawiarnianym stoliku, na którym leżą porozrzucane kartki z tekstami jej piosenek.

Córka poetki Agata Passent , prezes Fundacji Okularnicy, opiekującej się spuścizną po Osieckiej , uznała, że jej matce sprawiłby ogromną radość fakt, iż rzeźba stanęła w jej ukochanej dzielnicy, w tak piękny majowy dzień.

– Rzeźba stanęła w miejscu, w którym Agnieszka tysiące razy się przechadzała. Być może osoby ją znające powiedzą, że trochę nie pasuje do niej taka pomnikowość, bo była osobą niezwykle bezpretensjonalną. Jednak z drugiej strony była także bardzo kobieca i lubiła hołdy, lubiła być doceniana – powiedziała Passent .

d11puq7

Córka poetki zaznaczyła, że cieszy ją sympatyczny i ludzki charakter rzeźby.
– Każdy będzie się mógł do niej przysiąść, zrobić zdjęcie. Przede wszystkim jednak uważam, że prawdziwym pomnikiem Agnieszki są jej utwory i to, że ludzie o nich pamiętają – dodała Passent .

Przy okazji zaprosiła chętnych do udziału w konkursie wokalnym „Pamiętajmy o Osieckiej”, którego najbliższa edycja będzie odbędzie się we wrześniu.

Agnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1936 roku w Warszawie. Pierwsze lata dzieciństwa spędziła w Zakopanem. Po wojnie rodzina Osieckich zamieszkała na Saskiej Kępie. Niewielkie mieszkanie przy ul. Dąbrowieckiej 25 stało się dla Osieckiej ulubionym miejscem pracy na całe życie.

Osiecka studiowała na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Dziennikarskim (1952-1956) oraz w Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi (1957-1961). Podczas studiów rozpoczęła współpracę z prasą, publikowała reportaże i eseje. W roku 1954 związała się ze Studenckim Teatrem Satyryków, pisząc dla nich teksty piosenek - liryczne, ale niepozbawione akcentów społecznych.

d11puq7

Jest autorką ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek (m.in. „Piosenka o okularnikach”, „Małgośka”, „Niech żyje bal”) wykonywanych przez tak znanych artystów jak Maryla Rodowicz, Marek Grechuta, Kalina Jędrusik czy Seweryn Krajewski. Pisała także sztuki teatralne (m.in. Niech no tylko zakwitną jabłonie).

Realizowała się w różnych gatunkach literackich: widowiskach muzycznych, monodramach, powieściach, wierszach, powiastkach dla dzieci i młodzieży, słuchowiskach radiowych, a nawet w reklamie.

Zmarła 7 marca 1997 roku w Warszawie w wieku 61 lat. Jest pochowana na warszawskich Powązkach.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj