Trwa ładowanie...

Ocaleni - komiks o Powstaniu Warszawskim

Ocaleni - komiks o Powstaniu WarszawskimŹródło: Inne
d3v0kkn
d3v0kkn

Komiks Tomasza Bereźnickiego _Ocaleni_, opracowany na podstawie wspomnień sanitariuszki powstańczej Danuty Gałkowej, ps. Blondynka - zaprezentowano w czwartek w stołecznym Domu Spotkań z Historią.

Komiks przedstawia historię epizodu z ostatnich dni Powstania Warszawskiego. Tytułowi ocaleni to dwaj powstańcy i sanitariuszka, którym udało się uciec przed pożarem kamienic na Starym Mieście. Ukryci w piwnicy przeżyli niemal bez żywności i wody ponad 30 dni, aż do 6 października 1944 roku, kiedy zostali ocaleni przez pracowników szpitala przy ul. Płockiej.

– Wśród powstańców zdania na temat tworzenia komiksów o Powstaniu były podzielone. Ja uważam, że każda forma popularyzacji wiedzy o Powstaniu jest dobra, a komiks jako forma wyjątkowo nowoczesna, ma szansę przemówić zwłaszcza do najmłodszych odbiorców – powiedział wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Edmund Baranowski.

Bohaterka komiksu Danuta Gałkowa, ps. Blondynka, sanitariuszka batalionu AK Chrobry I, była miło zaskoczona, kiedy zobaczyła projekt komiksu.
– Bardzo mi się spodobał i praktycznie nic bym w nim nie zmieniła, zwłaszcza, że bardzo sobie cenię artystyczną wizję twórcy – mówiła.

– Historia pani Gałkowej była jedną z wielu, jakie przeczytałem na temat Powstania. Wydała mi się szczególnie poruszająca i głęboka, a równocześnie dość trudna do przedstawienia. Mam nadzieję, że udało mi się przekazać poruszający klimat tej historii – zaznaczył Bereźnicki.

Patronat honorowy nad konkursem objął Związek Powstańców Warszawskich, a jest on dofinansowywany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Patriotyzm jutra.

d3v0kkn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v0kkn