Trwa ładowanie...
tamara łempicka
6 lutego 2020, 14:30

Obraz Tamary Łempickiej pobił rekord. Sprzedano go za miliony

Obraz Tamary Łempickiej "Portrait de Marjorie Ferry" został właśnie najdroższym obrazem w historii polskiego malarstwa. Jej dzieło sprzedano za wartość ponad 80 mln zł. To był drugi wynik ostatniej licytacji w Londynie.

Obraz Tamary Łempickiej pobił rekord. Sprzedano go za milionyŹródło: Getty Images
d3bj507
d3bj507

Obraz Tamary Łempickiej "Portrait de Marjorie Ferry" był przedmiotem licytacji podczas aukcji The Impressionist and Modern Art Evening Sale w Londynie. Obraz polskiej malarki okazał się jednym z najbardziej pożądanych przedmiotów, a cena za niego pobiła rekordy.

"Portrait de Marjorie Ferry" ostatecznie został sprzedany za 16,28 mln funtów, czyli ponad 82 mln zł. To najdroższy obraz w historii polskiego malarstwa. Wcześniejsze dzieła Łempickiej też schodziły za duże kwoty. W 2019 r. "La Tunique Rose" sprzedano za 13,4 mln dol (ponad 52 mln zł), a w 2019 r. "La Musicienne" za 9 mln dol.

Obecny rekord sprzedaży w Polsce obowiązuje od listopada 2019 r., kiedy to obraz "M 39" Wojciecha Fangora sprzedano za 4,72 mln.

Prace Polki w swoich prywatnych kolekcjach mają m.in. Madonna, Jack Nicholson i Barbara Streisand.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj