Trwa ładowanie...
d29smwh

"La Tunique Rose" Tamary Łempickiej sprzedany za rekordową sumę

Tamara Łempicka nie została należycie doceniona w swojej ojczyźnie. Jej obrazy cieszą się za to sporym zainteresowaniem za granicą. W Nowym Jorku sprzedano jej dzieło "La Tunique Rose" za kwotę ponad 13 mln dolarów. To najwyższa cena, jaką zapłacono za polski obraz w historii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"La Tunique Rose" Tamary Łempickiej został sprzedany za ponad 13 mln dolarów
"La Tunique Rose" Tamary Łempickiej został sprzedany za ponad 13 mln dolarów (Materiały prasowe)
d29smwh

Tamara Łempicka jest jedną z najbardziej cenionych malarek okresu art deco. Jej prace cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. W Polsce znajduje się kilkanaście obrazów artystki.

Zaledwie rok temu obraz Łempickiej "La Musicienne" został sprzedany za kwotę ponad 9 mln dolarów. Tym samym stał się najwyżej wylicytowanym dziełem polskiego artysty w historii. Twórczość Łempickiej goni samą siebie. Słynną kobietę w czerwonej tunice z obrazu "La Tunique Rose" wyceniono na 13,4 mln dolarów.

Zobacz: Dobra luksusowe. Co trzeci bogaty Polak zamierza inwestować w dzieła sztuki

Podczas licytacji w domu aukcyjnym Sotheby's w Nowym Jorku sprzedano również obrazy m.in. Pablo Picassa, Edgara Degasa, Auguste'a Rodina i Claude'a Moneta.

d29smwh

Tamara Łempicka wiodła światowe życie. Urodzona w 1898 r. artystka pochodziła z zamożnej rodziny pochodzenia żydowskiego i już jako nastolatka podróżowała do Włoch. To tam zainteresowała się sztuką.

Jako 20-latka przeprowadziła się do Paryża. Tamara Łempicka twierdziła, że jest samoukiem, ale uczęszczała na lekcję do kubistycznego malarza André Lhote'a. Lata 20. były najbardziej płodnym okresem w jej życiu artystycznym.

Na wieść o wybuchu II wojny światowej opuściła Europę i udała się z mężem do Stanów Zjednoczonych. Zmarła w 1980 r. w Meksyku.

Jedynie dwa polskie muzea są w posiadaniu obrazów malarki. Muzeum Narodowe w Warszawie ma w swych zbiorach "Znużenie. Kobietę siedzącą na krześle", a Muzeum Mazowieckie w Płocku "Martwą naturę". Inne dzieła znajdują się w rękach prywatnych kolekcjonerów.

d29smwh

Podziel się opinią

Share
d29smwh
d29smwh