Trwa ładowanie...

"La Tunique Rose" Tamary Łempickiej sprzedany za rekordową sumę

Tamara Łempicka nie została należycie doceniona w swojej ojczyźnie. Jej obrazy cieszą się za to sporym zainteresowaniem za granicą. W Nowym Jorku sprzedano jej dzieło "La Tunique Rose" za kwotę ponad 13 mln dolarów. To najwyższa cena, jaką zapłacono za polski obraz w historii.

"La Tunique Rose" Tamary Łempickiej sprzedany za rekordową sumęŹródło: Materiały prasowe
d456woi
d456woi

Tamara Łempicka jest jedną z najbardziej cenionych malarek okresu art deco. Jej prace cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. W Polsce znajduje się kilkanaście obrazów artystki.

Zaledwie rok temu obraz Łempickiej "La Musicienne" został sprzedany za kwotę ponad 9 mln dolarów. Tym samym stał się najwyżej wylicytowanym dziełem polskiego artysty w historii. Twórczość Łempickiej goni samą siebie. Słynną kobietę w czerwonej tunice z obrazu "La Tunique Rose" wyceniono na 13,4 mln dolarów.

Zobacz: Dobra luksusowe. Co trzeci bogaty Polak zamierza inwestować w dzieła sztuki

Podczas licytacji w domu aukcyjnym Sotheby's w Nowym Jorku sprzedano również obrazy m.in. Pablo Picassa, Edgara Degasa, Auguste'a Rodina i Claude'a Moneta.

d456woi

Tamara Łempicka wiodła światowe życie. Urodzona w 1898 r. artystka pochodziła z zamożnej rodziny pochodzenia żydowskiego i już jako nastolatka podróżowała do Włoch. To tam zainteresowała się sztuką.

Jako 20-latka przeprowadziła się do Paryża. Tamara Łempicka twierdziła, że jest samoukiem, ale uczęszczała na lekcję do kubistycznego malarza André Lhote'a. Lata 20. były najbardziej płodnym okresem w jej życiu artystycznym.

Na wieść o wybuchu II wojny światowej opuściła Europę i udała się z mężem do Stanów Zjednoczonych. Zmarła w 1980 r. w Meksyku.

Jedynie dwa polskie muzea są w posiadaniu obrazów malarki. Muzeum Narodowe w Warszawie ma w swych zbiorach "Znużenie. Kobietę siedzącą na krześle", a Muzeum Mazowieckie w Płocku "Martwą naturę". Inne dzieła znajdują się w rękach prywatnych kolekcjonerów.

d456woi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d456woi