Trwa ładowanie...
moda
5 sierpnia 2019, 13:04

Obowiązkowe pozycje dla miłośników mody - książki, które warto znać!

Jedno jest pewne - książki o modzie czyta się z wypiekami na twarzy! To zarówno pozycje opowiadające o historii tej dziedziny, jak i o kulisach pracy w tej ciekawej i często kontrowersyjnej branży. Skąd wzięły się najpopularniejsze fasony i wzory, jak stworzyć własny styl, jak wyglądają kulisy narodzin nowej marki oraz jej zmagania na rynku? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedź znajdziecie wśród obowiązkowych pozycji dla miłośników mody.

Obowiązkowe pozycje dla miłośników mody - książki, które warto znać!Źródło: Materiały prasowe
d11puq7
d11puq7

Wśród książek o modzie znajdziecie zarówno pozycje omawiające historię branży fashion, biografie słynnych projektantów, rozmowy z twórcami i managerami przemysłu modowego, jak i poradniki, które wprowadzają w rozmaite zagadnienia związane z tą dziedziną.

Nie brakuje wśród nich propozycji poruszających najgorętsze tematy w branży. Pojawiają się więc zagadnienia związane ze slow fashion czy niekonwencjonalnym marketingiem modowym, ale też kulisy pracy projektantów, dziennikarzy czy modelek oraz zmiany, jakie zachodzą w świecie mody, od kiedy kolejną platformą jego prezentacji stał się Internet.

Od czego warto zacząć lekturę? Na pewno od historii mody, ale też refleksji związanych z nią osób, które często bez ogródek opowiadają o swojej miłości i nienawiści wobec tego świata. Moda to bowiem nie tyle ubrania, dodatki i niezwykły design, co przede wszystkim ludzie i zjawiska kulturowe oraz społeczne, które za nimi stoją.

Książka o historii mody – od Greków i Rzymian po Internet

Przeglądając książki o modzie, można zauważyć, że wśród nich nie brakuje zwłaszcza pozycji, które przybliżają to zjawisko w całej jego złożoności, sięgając bardzo głęboko w historię ludzkości. Przykładem tego jest "Historia mody" pod redakcją Marnie Fogg. To publikacja, która zwraca uwagę na fakt, że moda to nie tylko przemysł wart miliardy dolarów, ale także zjawisko społeczne, sztuka i jednocześnie rzemiosło, które wymaga precyzji oraz wiedzy na temat minionych epok. Redaktorka w gronie historyków, badaczy zajmujących się wzornictwem oraz pisarzy i dziennikarzy specjalizujących się w tej złożonej dziedzinie prowadzi nas przez jej liczne zagadnienia.

d11puq7

Zaczyna od klasycznych strojów greckich i rzymskich, a dochodzi do współczesnego minimalizmu, mody ekologicznej i handlu internetowego, którego przykładem mogą być działający obecnie serwisy oferujące ubrania rozmaitych marek, jak Allani.pl. Całość zilustrowana jest pięknymi fotografiami, które przywołują najważniejsze wydarzenia w branży, jej największe postaci czy wpisane w kanon fasony oraz style. We wstępie do książki przeczytać można, że moda nie istnieje tylko w formie rzeczy, lecz także jako obrazy i znaczenia. I to właśnie ich historię publikacja pod redakcją Marnie Fogg również doskonale objaśnia i przybliża.

Najciekawsze książki o modzie – polscy projektanci, światowe realia

Świat mody – poza najważniejszymi zjawiskami i jego dziejami – to przede wszystkim prywatne historie zaangażowanych w nią ludzi, którzy stoją u podstaw najciekawszych projektów, znanych marek i odkryć modowych poszczególnych lat.

Oczywiście na rynku znajdziemy mnóstwo propozycji biografii znanych projektantów i projektantek, jak choćby Coco Chanel, Vivienne Westwood czy Christiana Diora, ale też opowieści dyrektorów artystycznych czy redaktorek modowych, opisujących swoją historię w pełnej wzlotów i upadków branży mody.

Warto sięgnąć również po przykłady ze swojego podwórka i przyjrzeć się polskim realiom. Doskonałą okazją do tego może być lektura książki autorstwa Karoliny Sulej pt. Modni. Od Arkadiusa do Zienia.

d11puq7

"Książka o modzie" Karoliny Sulej to zbiór wywiadów z najważniejszymi polskimi projektantami, z których wysnuć można obraz polskiego rynku mody i zachodzących na nim przemian. Znajdziemy tutaj rozmowy z doświadczonymi już twórcami, działającymi od lat, jak Joanna Klimas, duet MMC czy Viola Śpiechowicz, jak i z młodszym pokoleniem adeptów mody, np. przedstawicielami marek Maldoror czy Local Heroes. To nie tylko doskonałe wywiady i niezwykłe historie kreatorów mody, ale też trochę opowieści o nas samych, o Polakach, i naszym podejściu do stylu i ubioru.

Jeśli natomiast chcielibyście przyjrzeć się realiom pracy w tej branży z nieco innej perspektywy, świetną, choć miejscami gorzką lekturą, będzie na pewno książka Kirstie Clements, byłej redaktor naczelnej australijskiego "Vogue’a", pt. Vogue. Za kulisami świata mody.

Poradniki modowe i nie tylko – poczytaj o modzie i stylu

Wiele jest też pozycji książkowych, które traktują o modzie i stylu, stanowiąc rodzaj drogowskazów czy poradników dla osób chcących rozwinąć się w tej dziedzinie. Wśród nich znajdziemy liczne propozycje przypominające kompendium, które przydadzą się zwłaszcza początkującym pasjonatom mody.

d11puq7

Taką propozycją jest na pewno książka "Moda. Kulisy, historia, porady", autorstwa Maud Gabrielson oraz z ilustracjami Alix de Moussac. Zawiera w sobie nie tylko wstęp do tej złożonej dziedziny, z sylwetkami największych projektantów, ale też informacje o różnych krojach, fasonach, rodzajach materiałów, a także ciekawe propozycje stylizacji na różne okazje.

Omówienie różnych stylów, porady zakupowe, ale też bardzo ciekawe wątki związane z polskimi fashion victims zawiera natomiast książka będąca rodzajem inspirującej rozmowy. "Drzwi do stylu" Doroty Wróblewskiej i Agnieszki L. Janas to doskonały zbiór rad i refleksji, w którym autorki przekonują, że nie warto dać się zwariować nowym trendom. Uczą też, jak pokochać styl vintage czy klasyczny albo jak robić zakupy tak, żeby nie utonąć w stertach niepotrzebnych ubrań i butów.

"Jeśli bezrefleksyjnie zapędzimy się w poszukiwaniu samych przebojów, to stracimy osobowość", zaznacza Dorota Wróblewska w jednym z rozdziałów. Warto więc szukać własnego stylu - także zgłębiając ciekawe książki o modzie, których nie brakuje na rynku wydawniczym!

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj