Trwa ładowanie...

"Obłokobujanie" - nowa książka piosenkarki Patti Smith

O swoim dzieciństwie i kształtowaniu się osobowości artystycznej w poetycko-prozatorskiej formie opowiada Patti Smith w swojej książce "Obłokobujanie". To kolejna książka amerykańskiej piosenkarki, poetki i malarki, uważanej za "babcię punk-rocka".

"Obłokobujanie" - nowa książka piosenkarki Patti SmithŹródło: "__wlasne
d3rmque
d3rmque

O swoim dzieciństwie i kształtowaniu się osobowości artystycznej w poetycko-prozatorskiej formie opowiada Patti Smith w swojej książce " Obłokobujanie ". To kolejna książka amerykańskiej piosenkarki, poetki i malarki, uważanej za "babcię punk-rocka".

W 2010 r. Patti Smith - piosenkarka punk-rockowa i poetka - otrzymała prestiżową nagrodę National Book Award w kategorii non-fiction, za swoją autobiograficzną powieść "Poniedziałkowe dzieci". "Gdy pracowałam w księgarni, zawsze marzyłam, by kiedyś napisać własną książkę" - mówiła artystka odbierając nagrodę.

W swojej pierwszej powieści, która trafiła na polski rynek, piosenkarka opowiadała o dorastaniu w Nowym Jorku lat 60., pierwszych poetycko-muzycznych próbach a także związku z fotografem Robertem Mapplethorpem - aktualnie trwają pracę nad przygotowaniem scenariusza do ekranizacji książki.

d3rmque

W "Obłokobujaniu" Smith opowiada o swoim dzieciństwie i kształtowaniu się osobowości twórczej. Na książkę składa się kilkanaście poetycko-prozatorskich impresji ozdobionych dodatkowo fotografiami z dzieciństwa piosenkarki.

"Oczarowane codziennością dziecko bez wysiłku wkracza w świat dziwów, aż własna nagość zaczyna je przerażać i wprawiać w zakłopotanie. Wtedy próbuje szukać okrycia i ładu. Podpatruje, gromadzi informacje po czym zszywa z ich kawałków zwariowaną kołdrę prawd - dzikich i barbarzyńskich, właściwie nie mających nic wspólnego z prawdą" - pisze Smith. "Za młodu, ogarnięci poczuciem, że jesteśmy z jakiegoś innego świata, zaglądamy, badamy nasze wnętrze i wychodzimy z niego obcy jak Indianie. Wstępujemy na otwartą równinę ze złota. A najczęściej na obłoki. Rasa mieszkańców obłoków. Właśnie tak myślimy o sobie za młodu" - stwierdza.

Patti Smith urodziła się 30 grudnia 1946 r. w Chicago, jednak najmocniej kojarzona jest z Nowym Jorkiem. Właśnie w "mieście, które nigdy nie śpi" nastoletnia Smith zdobywała reputację jednej z najciekawszych wokalistek, występując w klubie CBGB w dzielnicy Bowery. Choć sukces odniosła jako piosenkarka - jak przekonuje w swoich książkach - marzyła o karierze malarki i poetki. Jej prace graficzne wystawiane są dziś m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Na jej dorobek składają się także tomiki poetyckie. Zadebiutowała w 1975 r. albumem "Horses", na którym znalazły się takie utwory jak "Gloria" (punkowa wersja przeboju Van Morrisona i grupy Them z 1964 r.) "Birdland" czy "Free Money". Płyta spotkała się z przychylnym przyjęciem krytyki i publiczności, podkreślającej świeżość interpretacji i siłę frazy poetyckiej Smith. Kolejne płyty - "Radio Ethiopia" (1976) i "Easter" (1978) utwierdziły wokalistkę na pozycji jednej z najciekawszych osobowości w środowisku muzyki rockowej.

d3rmque

Piosenkarka wydała jeszcze osiem krążków - ostatni "Banga" w 2012 r. - jednak jej utwory nieczęsto można było usłyszeć w radiu. Jej jedynym przebojem pozostaje piosenka "Because the Night" z 1978 r., której autorem jest Bruce Springsteen. Do najbardziej znanych utworów Smith należą m.in. "People Have the Power", "Dancing Barefoot" i "Rock N' Roll Nigger". W 2002 r. Patti Smith wystąpiła na koncercie w warszawskiej Sali Kongresowej.

Książka " Obłokobujanie " ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne.

d3rmque
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rmque