Trwa ładowanie...
diihbgu

Patti Smith

Megafon.pl Materiały Prasowe
Źródło: Megafon.pl Materiały Prasowe

Patti Smith można było czterokrotnie zobaczyć w naszym kraju. Od 2012 roku gwiazda kobiecego punk rocka występowała w Warszawie, Dolinie Charlotty, Katowicach oraz Poznaniu.

Patti Smith - biografia

Patricia Lee Smith jest córką wokalistki jazzowej. Po ukończeniu szkoły średniej pracowała w fabryce samochodów. Patti Smith rzuciła college już po kilku miesiącach i w 1967 roku emigrowała do Nowego Jorku. Zatrudniła się tam w księgarni, ale szybko wylądowała na ulicach Paryża, zarabiając jako członek ulicznej trupy aktorskiej. Po powrocie do Nowego Jorku Patti Smith została rezydentką słynnego Chelsea Hotel dla artystów i pisała wiersze, które publicznie recytowała i publikowała w czasopismach. Rok 1974 przyniósł zespołowi muzycznemu Patti Smith Group pierwszego singla w klimacie punk rocka. Tak rozpoczęło się nagrywanie płyt i koncertowanie po USA oraz Europie, a także współpraca chociażby z Brucem Springsteenem. Zespół Patti Smith Group istniał do 1980 roku, a sama wokalistka osiadła z mężem na wsi, urodziła dwójkę dzieci i wróciła do śpiewania dopiero w 1986 roku za namową lidera grupy R.E.M. Od tego czasu Patti Smith z powodzeniem spełnia się artystycznie, nagrywając i koncertując na całym świecie. W 2007 roku Patti Smith figuruje w Rock and Roll Hall of Fame, a dwa lata wcześniej otrzymała Order Sztuki i Literatury z rąk Ministra Kultury Francji.

Patti Smith – książki

Patti Smith pisze piosenki oraz poezję. Książki Patti Smith publikowane są od 1972 roku (pierwszy tomik wierszy). Wokalistka jest laureatką wielu liczących się literackich nagród, m.in. amerykańskiej National Book Award, a jedno z dzieł jej autorstwa okupowało prestiżową listę bestsellerów New York Timesa przez całe 37 tygodni. Patti Smith napisała również scenariusz do ekranizacji własnej książki we współpracy z twórcą takich hitów, jak ”Aviator” czy ”Gladiator”. Przyjaźń Patti Smith z poznanym w 1967 roku Robertem Mapplethorpem, amerykańskim fotografem słynącym z klasycznych aktów i zdjęć kwiatów oraz sław (Grace Jones, Andy Warhol, Richard Gere), zostały przez nią opisane w słynnych ”Poniedziałkowych dzieciach”. Sportretowane zostały tutaj losy początkujących artystów, osiadłych w Nowym Jorku, dodatkowo wspaniale w tej autobiografii przedstawionym. W 1996 roku Patti Smith zadedykowała zmarłemu na AIDS Robertowi, autorowi okładek jej płyt, książkę ”The Coral Sea”.

Patti Smith
Data urodzenia

30.12.1946

Miejsce urodzenia

Chicago, USA

Bibliografia
diihbgu

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diihbgu
diihbgu
diihbgu