Trwa ładowanie...
d1vzcyb

Andy Warhol

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Andy Warhol był osobą introwertyczną, wyciszoną, niezbyt towarzyską, uchodzącą za złośliwą. Nosił przydomek ”Drella” - połączenie Draculi i Kopciuszka. Prywatnie jednak Andy Warhol nie bał się dosłownie pobrudzić sobie rąk, pomagając potrzebującym i udzielając się charytatywnie. W 1968 roku uniknął śmierci wskutek postrzału przez kobietę, oskarżającą Andy'ego Warhola o kradzież scenariusza.

Andy Warhol - biografia

Andrew Warhola przyszedł na świat w rodzinie emigrantów ze Słowacji. Jego ojciec pracował jako robotnik na budowie oraz jako górnik, a matka opiekowała się trójką dzieci. Najmłodszy Andy zachorował na szkarlatynę której powikłaniem była pląsawica, a dodatkowo cierpiał na problemy z pigmentacją skóry, potem również przedwcześnie łysiał. Pierwszy aparat fotograficzny dostał w wieku 8 lat, czytał dużo komiksów i magazynów o życiu w Hollywood. Gdy Andy Warhol miał 14 lat, zatrucie zabiło jedynego żywiciela rodziny Warhola. Jednym ze sposobów ucieczki od nędzy była praca w w domu towarowym, gdzie chłopak obserwował świat konsumpcjonizmu i wielkiej mody.

Andy Warhol uczęszczał na bezpłatne zajęcia ze sztuki na Carnegie Institute, który jest aktualnie znany jako Muzeum Sztuki Carnegie. Następnie wybrał kierunek studiów związany z jego zainteresowaniami – projektowanie użytkowe na Carnegie Institute of Technology (obecnie Carnegie Mellon University) w Pittsburgu, gdzie spędził 5 lat. Przeprowadził się do Nowego Jorku tuż po zakończeniu nauki w 1949 roku, mając świadomość, że miasto stało się po drugiej wojnie światowej mekką najambitniejszych artystów i twórców z całego globu. Pozbył się wówczas również litery ”a” z nazwiska Warhola.

Andy Warhol – dzieła i obrazy

Andy Warhol rozpoczął karierę od publikacji ilustracji w magazynie ”Glamour”, następne były takie znane firmy, jak Tiffany&Co., Vogue, Harper's Bazaar czy Columbia Records. Jako zdolny rysownik, ilustrator i twórca reklam Warhol stawał się coraz popularniejszy. Pop-art Andy'ego Warhola rozpoczyna się w latach 60., wraz z użyciem sitodruku do tworzenia obrazów. Artysta chciał być jak maszyna i masowo produkować sztukę popularną, bazującą na wytworach wszechobecnej masowej kultury amerykańskiej. W nowojorskim atelier Andy'ego Warhola, nazywanym Fabryką, powstawały prawie fabrycznie książki, filmy, druki, a nawet obuwie. Warhol stworzył słynne projekty puszki zupy dla firmy Campbell's oraz butelki dla Coca-Cola, a także portrety postaci ze światowego szołbiznesu. Warhol robił dokładnie to, co sobie zaplanował – pracując na przedmiotach codziennego użytku, kreował reprezentację kulturalnych wartości w USA, swoiście je wyolbrzymiając.

Andy Warhol – twórczość artysty światowej sławy

Tylko w latach 1963-68 Andy Warhol stworzył 60 filmów. Powstawały totalnie spontanicznie, bez żadnych scenariuszy, oddając możliwie jak najwierniej rzeczywistość. Warhol pracował w przemyśle filmowym jako reżyser, scenarzysta, producent, montażysta, aktor, odpowiadał również za zdjęcia. Najbardziej znane filmy Andy'ego Warhola to ”Sleep”, ”Chelsea Girls”, ”Blow Job”, ”Vinyl”, ”Poor Little Rich Girl”. Życie Andy'ego Warhola również często ekranizowano. Zagrali go m.in. Crispin Glover, David Bowie, Jared Harris czy Guy Pearce. Do tego grona miał dołączyć również River Phoenix, który niestety zmarł i produkcja Gusa Van Santa nie ujrzała światła dziennego.

Nakładem Twój Styl Wydawnictwo Książkowe Sp. z o.o. ukazała się zabawna książka Andy'ego Warhola ”Filozofia Warhola”. Król pop-artu przedstawia tutaj swój światopogląd twórcy, który zrewolucjonizował dwudziestowieczną sztukę użytkową i zmienił jej postrzeganie już na zawsze. Andy Warhol nie chciał być kolejnym niezrozumiałym artystą, wielkim, acz stwarzającym odbiorcom własnych dzieł problemy interpretacyjne. Bawił się rzeczywistością i osiągnął swój cel, tworząc sztukę popularną, masową i w pełni przejrzystą. Warto odwiedzić poświęcone Andy'emu Warholowi w całości muzea: w Pittsburgu oraz słowackie Muzeum Sztuki Współczesnej Rodziny Warhol. Prace Andy'ego Warhola znajdziemy ponadto chociażby w nowojorskim Muzeum Guggenheim i Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Sztuki Fukuoka w Japonii czy w Hiszpanii w Guggenheim Bilbao.

Andy Warhol
Data urodzenia

05.08.1928

Miejsce urodzenia

Pittsburgh

Data śmierci

21.02.1987

Miejsce śmierci

Nowy Jork

Bibliografia
d1vzcyb

Podziel się opinią

7

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj