Trwa ładowanie...
komunizm
23-04-2010 13:33

Obchody Poznańskiego Czerwca 1956

Obchody Poznańskiego Czerwca 1956Źródło: Inne
d3zjmmo
d3zjmmo

Fragmenty komiksu Jacka Michalskiego _Poznański Czerwiec 1956_, rozwieszone na planszach w centrum miasta, mogli kolorować młodzi poznaniacy.

Akcję zorganizowali harcerze ZHP z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca'56 w ramach wspieranego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego programu Patriotyzm Jutra.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Chorągwi Wielkopolskiej ZHP, akcja została pomyślana tak, aby rysujący, oprócz zabawy, zainteresowali się wydarzeniami Czerwca'56.

Plansze z rysunkami z komiksu rozwieszono w pobliżu Placu Mickiewicza, gdzie 28 czerwca 1956 r. wiecowali niezadowoleni robotnicy. W środę w Poznaniu pod patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbędą się uroczyste obchody rocznicy Poznańskiego Czerwca.

Minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski, który wziął udział w akcji i pokolorował polską flagę oraz płaszcz jednej z postaci, powiedział, że komiksu nie powinno się traktować jako literatury gorszej i płytkiej, która omija poważne treści.

d3zjmmo

– Liczę na to, że młody człowiek, który przeczyta od deski do deski, sięgnie po ambitną książkę historyczną i będzie oddawał cześć pomnikom – powiedział Ujazdowski.

Zdaniem autora rysunków komiksu o Czerwcu'56 Jacka Michalskiego, poprzedni system, komunistyczny, zrobił w Polsce z komiksu literaturę łatwą i niegroźną.

- My to zmieniamy i pokazujemy, że to jest literatura zaangażowana i poważna – mówił Michalski.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady im H. Cegielskiego-PAP) podjęli strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. Protestowali pod hasłami: „Chcemy chleba i wolności!”, „Precz z bolszewikami!”, „Żądamy wolnych wyborów pod kontrolą ONZ!”. W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta zginęło - jak wynika z najnowszych badań IPN - co najmniej 58 osób, a ok. 700 zostało rannych. Najmłodszą ofiarą zamieszek był 13-letni Romek Strzałkowski. W czasie robotniczych protestów w 1956 r. władze wprowadziły w Poznaniu godzinę milicyjną. Aresztowano co najmniej 500 osób.

Według szacunków historyków, w pacyfikacji robotniczego buntu wzięło udział 10 tys. żołnierzy, 400 czołgów, kilkadziesiąt transporterów opancerzonych i samolotów. Do akcji zostały skierowane: 19. Dywizja Pancerna, 4. Dywizja Zmotoryzowana i 10. Sudecka Dywizja Pancerna.

d3zjmmo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zjmmo