Trwa ładowanie...

O Marii Konopnickiej na Festiwalu Żarnowiec 2013

Przypomnienie postaci i twórczości Marii Konopnickiej jest głównym motywem 3-dniowego Festiwalu "Żarnowiec 2013", który rozpoczyna się w piątek w Żarnowcu k. Krosna. Impreza odbędzie się na dziedzińcu dworku pisarki, gdzie od ponad 50 lat mieści się jej muzeum.

O Marii Konopnickiej na Festiwalu Żarnowiec 2013Źródło: Materiały organizatora
d1q86yp
d1q86yp

Przypomnienie postaci i twórczości Marii Konopnickiej jest głównym motywem 3-dniowego Festiwalu "Żarnowiec 2013", który rozpoczyna się w piątek w Żarnowcu k. Krosna. Impreza odbędzie się na dziedzińcu dworku pisarki, gdzie od ponad 50 lat mieści się jej muzeum.

"Organizując w Żarnowcu nasz festiwal chcemy poprzez jego miejsce przypomnieć Marię Konopnicką. Poetkę i pisarkę, która w naszych czasach coraz bardziej odchodzi w niepamięć. Dzisiaj mniej osób czyta jej utwory. Mamy nadzieję, że ta impreza choć trochę to zmieni" - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Marek Wiatr.

Podczas trzech pierwszych dni Festiwalu "Żarnowiec 2013" będzie można poznać różne nurty muzyki. W piątek wieczorem "Barona cygańskiego" przedstawią soliści, chór i orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu.

W sobotę odbędzie się koncert w hołdzie Marii Konopnickiej. Soliści Opery Śląskiej i Opery Krakowskiej zaprezentują najpopularniejsze polskie pieśni, a Krzysztof Globisz będzie czytał fragmenty listów poetki i recytował jej wiersze.

d1q86yp

Także w sobotę fragmenty operetkowych utworów o kobietach w koncercie "Kobieta, wino, śpiew" wykonają artyści Opery Śląskiej.

Z kolei w niedzielę odbędzie się koncert "Dawnych wspomnień czar". Program został poświęcony Annie German i Czesławowi Niemenowi. Piosenki German będzie śpiewać Małgorzata Bukała, a Niemena Michał Kaczmarek i Grażyna Łobaszewska.

Festiwal w Żarnowcu organizowany jest od dziewięciu lat. Co roku uczestniczy w nim kilka tysięcy osób. Tegoroczną imprezę zorganizowały m.in. Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Towarzystwo Operowe i Teatralne w Krośnie.

Polska poetka, pisarka, krytyk literacki i publicystka Maria Konopnicka w 1903 r. otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu k. Krosna. Mieszkała w nim przez ostatnie lata życia. Zmarła 8 grudnia 1910 r. we Lwowie. Została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.

d1q86yp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q86yp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj