Trwa ładowanie...
d4m459f

Maria Konopnicka

Inne
Źródło: Inne

Poetka, nowelistka, autorka utworów dla dzieci, publicystka, krytyk literacki, tłumaczka.

Jako dziecko zamieszkała z rodzicami w Kaliszu. Pobierała nauki na pensji pp. Sakramentek w Warszawie. W 1862 roku wyszła za mąż za Jana Jarosława Konopnickiego. Zadebiutowała w 1870 roku w czasopiśmie "Kaliszanin". Od 1875 roku znajdowała się w separacji z mężem. Od 1878 roku zamieszkała w Warszawie. Związała się ze środowiskiem liberalnej inteligencji (1884-86), współredaktorka pisma literackiego "Świt". Opuściła Warszawę w 1890 roku by mieszkać w różnych miejscach w całej Europie.

W 1903 osiadła w Żarnowcu k. Krakowa (w dworku otrzymanym w darze od narodu). Uznana za najwybitniejszą poetkę swej epoki (Poezja seria 1-4 1881-96), zyskała ogromną popularność i autorytet społeczny dzięki liryce patriotycznej (kontynuującej tradycje poezji romantycznej) i społecznej, w której z gorzką ironią opisywała jaskrawe objawy nędzy i krzywdy ludzkiej, ujawniające słabość pozytywistycznego programu społecznego: Wolny najmita, W piwnicznej izbie, Jaś nie doczekał.

Największym osiągnięciem poetki stały się liryki o tematyce wiejskiej i ludowej, oparte na folklorze, z wyrazistą kreacją chłopskiego narratora: A jak poszedł król na wojnę, Wsiałem ci ja w czarną rolę.

Żywotność zachowały głównie nowele Marii Konopnickiej o tematyce społecznej i psychologicznej: Mendel gdański, Miłosierdzie gminy, wolne od powierzchownej tendencyjności, o precyzyjnej konstrukcji, stawiające Konopnicką w rzędzie czołowych twórców polskiej nowelistyki (zbiory : Cztery nowele 1898, Na drodze 1893, Nowele 1897, Ludzie i rzeczy 1898 oraz niektóre utwory dla dzieci, zwłaszcza popularna opowieść O krasnoludkach i sierotce Marysi 1896).

Ponadto autorka liryków refleksyjno - filozoficznych i krajobrazowych (zbiory Linie i dźwięki 1897, Italia 1901), poematu z dziejów emigracji chłopskiej: Pan Balcer w Brazylii 1910, cennych studiów historyczno - literackich Mickiewicz, jego życie i duch 1899, Trzy studia 1902 i szkiców kryt.

Zmarła we Lwowie, zaś jej pogrzeb zorganizowany 11 października 1910 na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, stał się wielką patriotyczną manifestacją.

Maria Konopnicka
Data urodzenia

22.05.1842

Miejsce urodzenia

Suwałki, Królestwo Polskie

Data śmierci

07.10.1910

Bibliografia
d4m459f

Podziel się opinią

2
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f
d4m459f
d4m459f
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj