Trwa ładowanie...
żydzi
23 kwietnia 2010, 13:33

Nowy przekład Tory

Nowy przekład ToryŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Nowy, pierwszy po drugiej wojnie światowej spolszczony przekład Tory, świętej księgi judaizmu, przedstawił w Kieleckim Centrum Kultury rabin dr Sacha Pecaric – inicjator i współtwórca przekładu.

Wykład rabina „Słowo Tory – dar Boga” poprzedził obchody 60. rocznicy kieleckiego pogromu Żydów z 4 lipca 1946 roku. W związku z nimi, dedykowane poszczególnym ofiarom tamtych wydarzeń pomniki pamięci – komplety Pięcioksiągu mają być przekazane czołowym polskim osobistościom (m.in. prezydentowi, premierowi, marszałkowi Sejmu, marszałkowi Senatu, prymasowi, przedstawicielom Episkopatu), a także papieżowi Benedyktowi XVI.

Jak powiedział rabin Pecaric, nowy przekład Tory powinien objaśnić czytelnikowi jak ortodoksyjny Żyd odczytuje świętą księgę jednej z najstarszych religii świata, a także ma „wnieść w polską kulturę i przestrzeń katolickiej inteligencji encyklopedyczną wiedzę o tożsamości Żydów”. Pecaric zaznaczył, że „psychologię żydowskiej tożsamości” ukazują w szczególności komentarze do wersetów Tory, zajmujące po około 300 z 500 stron każdej z pięciu ksiąg.

W pogromie kieleckim uczestniczył wzburzony tłum; zajścia spowodowała plotka o rzekomym uwięzieniu przez Żydów chrześcijańskiego chłopca i dokonaniu na nim rytualnego mordu. Zginęło wówczas 37 Żydów i troje Polaków.

Rabin ocenił, że pojawienie się współczesnego tłumaczenia Tory jest oznaką odradzania się życia kulturalnego Żydów w Polsce. Poprzednie przekłady, z których ostatni pochodzi jeszcze sprzed wojny, są już archaiczne i w związku z tym mało przydatne.

Praca nad najnowszym przekładem Tory trwała pięć lat. Dzieło wydała krakowska Fundacja Ronalda S. Laudera, zajmująca się edukacją.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj