Trwa ładowanie...

Nowy festiwal literacki im. Czesława Miłosza

Nowy festiwal literacki im. Czesława MiłoszaŹródło: Inne
d26o5x6
d26o5x6

Pierwsza edycja festiwalu literackiego im. Czesława Miłosza odbędzie się w Krakowie w dniach 23-25 października. Swój udział potwierdziły już takie sławy literackie jak Wisława Szymborska , Seamus Heaney i Derek Walcott .

Założenia nowego festiwalu przedstawiono na konferencji prasowej pierwszego dnia odbywających się w Warszawie Międzynarodowych Targów Książki.

Cele festiwalu wykraczają poza promowanie twórczości Czesława Miłosza - wartości filozoficzne, poznawcze i etyczne jego utworów maja stać się punktem wyjścia do dyskusji o współczesnym świecie, kulturze i literaturze.

Każda edycja festiwalu nawiązywać ma do wybranego wątku twórczości noblisty. Pierwsza edycja odbywać się będzie pod hasłem „Zniewolony umysł”. Tematy spotkań koncentrować się będą wokół różnych form zniewolenia, rozumianego nie tylko w kontekście politycznym, społecznym i religijnym, ale także jako zniewolenie przez kulturę masową, media i reklamę.

d26o5x6

Pierwsza edycja festiwalu zgromadzi imponującą listę gości. Głos zabierać będą m.in. nobliści: Wisława Szymborska , Seamus Heaney i Derek Walcott . Swoją obecność potwierdzili także m.in. Tomas Venclova , Dubravka Ugresic , Adam Zagajewski , Leszek Kołakowski , Adam Michnik .

Następna edycja festiwalu odbędzie się w roku 2011, kiedy przypada setna rocznica urodzin Czesława Miłosza . Hasło festiwalu – „Rodzinna Europa” - odwoływać się będzie do wielokulturowości współczesnego świata, problemów takich jak wykorzenienie, zachowanie tożsamości, migracje i życie na wygnaniu.

Organizatorem Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza jest Instytut Książki.

d26o5x6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26o5x6