Trwa ładowanie...

Nowości w nowym roku szkolnym

Nowości w nowym roku szkolnymŹródło: Inne
d28y0cn
d28y0cn

W poniedziałek rozpoczął się nowy rok szkolny. Przypominamy zmiany, które nastąpiły w systemie oświaty w stosunku do roku ubiegłego.

Zniesiony został obowiązek noszenia mundurków. Dyrektor szkoły będzie mógł wprowadzić mundurki z własnej inicjatywy lub na wniosek rady szkoły, rady rodziców, rady pedagogicznej lub samorządu uczniowskiego. Szkoły, które nie wprowadzą obowiązku noszenia jednolitych strojów, będą musiały w swoim statucie określić zasady ubierania się uczniów na terenie szkoły.

Nauczyciele swobodnie wybierają podręczniki, z których będą uczyć. Z ustawy o systemie oświaty wykreślone zostały artykuły mówiące, że szkoły mogą wybrać do trzech podręczników do każdego przedmiotu na danym poziomie kształcenia oraz że wybranego zestawu nie można zmieniać przez trzy lata.

Nauczyciele na wszystkich stopniach awansu zawodowego ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną; wcześniej podlegali jej tylko nauczyciele mianowani i dyplomowani. Nauczyciele ubiegający się o pracę mają obowiązek przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.

Szkoła musi reagować na nieobecność ucznia w szkole. Określono m.in., że jeśli uczeń opuści 50 proc. lekcji w ciągu miesiąca, to nie spełnia obowiązku szkolnego. W tej sytuacji szkoła ma obowiązek interweniować u rodziców, a jeśli ci nadal nie zadbają, żeby dziecko chodziło na lekcje, zawiadomić policję.

Obowiązuje nowa lista lektur. Kanon lektur obowiązkowych został ograniczony w stosunku do tego, który wprowadził poprzedni minister edukacji Ryszard Legutko. Część pozycji z lektur obowiązkowych stała się lekturami uzupełniającymi.

NOWA WERSJA LISTY LEKTUR

d28y0cn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28y0cn