Jedną z nowości na targach będzie Urania - powieść tegorocznego laureata literackiej nagrody Nobla - Jean-Marie Le Clezio wydana niedawno przez PiW. Pisarz spędził wiele lat w Meksyku i poświęcił kulturze miejscowych ludów kilka książek, tam też rozgrywa się akcja Uranii . To powieść-bajka opisująca mityczny świat powstały w wyobraźni małego chłopca - Daniela. Chłopiec dorasta, jako geograf odwiedza Meksyk, gdzie spotyka Metysa, od którego dowiaduje się o tajemniczym miejscu zwanym Campos, zamieszkanym przez ludzi żyjących w harmonii z naturą. Narasta w nim pragnienie poznania tego miejsca. W Uranii Le Clezio przedstawia upadek utopijnej społeczności w konfrontacji z cywilizacją zachodnią.
Październikową nowością Wydawnictwa Literackiego są Łaskawe Jonathana Littella - polskie wydanie powieści, która wzbudziła wiele kontrowersji po swojej francuskojęzycznej premierze w 2006 roku. Łaskawe to fikcyjne wspomnienia byłego oficera SS, Maximiliana Aue, doktora prawa, miłośnika muzyki i filozofii, a jednocześnie nazistowskiego zbrodniarza, któremu po wojnie udało się uniknąć kary i znaleźć bezpieczny azyl za biurkiem dyrektora fabryki koronek na północy Francji.
Znak opublikował niedawno najnowszą książkę Johna Maxwella Coetzee , pochodzącego z Afryki Południowej noblisty z 2003 roku. Zapiski ze złego roku to powieść o miłości pomiędzy starzejącym się pisarzem, a egzotyczną pięknością a jednocześnie zderzenie punktu widzenia zachodniego intelektualisty i zdroworozsądkowego spojrzenia na świat młodej dziewczyny z Filipin.
Ostatnio ukazało się też polskie tłumaczenie debiutu literackiego zeszłorocznej noblistki, czyli powieść Trawa śpiewa Doris Lessing . To historia o życiu na zagubionej w afrykańskim buszu farmie, nieudanego małżeństwa, zadawnionej nienawiści miedzy czarnymi a białymi mieszkańcami kraju. Powieść opublikował Świat Książki.
Rebis proponuje najnowszą książkę Salmana Rushdiego czyli Czarodziejkę z Florencji - opowieść o miłości, władzy i czarach rozgrywającą się na tle XV-wiecznej Florencji oraz bajkowych XVI-wiecznych Indii. Diametralnie różne spojrzenie na ten kraj znajdziemy w książce Biały Tygrys Aravinda Adiga , która ukazała się we wrześniu w wydawnictwie Prószyński i S-ka. Adiga opisuje Indie z punktu widzenia najbiedniejszych mieszkańców subkontynentu. Jeden z nich - bohater powieści - nie mogąc w uczciwy sposób wyrwać się z zaklętego kręgu nędzy, posuwa się do morderstwa. Powieść w październiku została nagrodzona Bookerem.
Nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się książka Zagubieni. W poszukiwaniu sześciorga spośród sześciu milionów autorstwa Daniela Mendelsohna , cenionego amerykańskiego krytyka literackiego. Autor postanawia odkryć, co działo się z jego rodziną podczas drugiej wojny światowej, a zwłaszcza jaki był los Szmila, najstarszego brata dziadka, jego żony i czterech córek - sześciu Żydów z sześciu miliona zamordowanych podczas Zagłady.
Świat Książki wydał niedawno Ciąg dalszy , najnowszą książkę Henryka Grynberga . To autobiograficzna opowieść, swoiste podsumowanie twórczości Grynberga , ciąg dalszy Uchodźców i wszystkiego co dotychczas napisałem - jak tłumaczy autor we wstępie.
Grynberg opowiada o prawdziwych losach prototypów postaci ze swych książek, powraca do lat pracy (m.in. w „Głosie Ameryki”), przedstawia próby zwerbowania go do współpracy z SB, opisuje spotkania z Miłoszem, Giedroyciem, Jerzym Kosińskim czy Susan Sontag .
W najnowszej powieści Wojciecha Kuczoka - Senności - wszyscy bohaterowie utknęli gdzieś po drodze do wyznaczonych sobie życiowych celów. Wkrótce w kinach filmowa wersja Senności wyreżyserowana przez Magdalenę Piekorz. Nową książkę opublikował też niedawno Jacek Dehnel , jego Balzakiana to dialog z cyklem powieściowym Honore Balzaca . „Książka jest próbą zmierzenia się z tym, co ogólnoludzkie, w dekoracjach tego, co specyficznie polskie” - pisze Dehnel , który każdej ze swoich prób dialogu z klasykiem starał się nadać inną postać - od remake'u, przez formę minipowieści, po najróżniejsze aluzje i ukryte cytaty.
Wydawnictwo Literackie przygotowało na targi nową powieść Janusza L. Wiśniewskiego . Nowa książka - Sceny z życia za ścianą - to opowieści o zwykłych ludziach - cierpiącym na depresję bezrobotnym, molestowanej w dzieciństwie kobiecie, szczęśliwej i zakochanej parze homoseksualistów.
W Targach Książki w Krakowie weźmie w tym roku rekordowa liczba 481 wydawców i około 300 autorów. Impreza odbywać się będzie od 23 do 26 października.