Trwa ładowanie...

Nowe zastosowania biblioteki internetowej Wolne Lektury

Nowe zastosowania biblioteki internetowej Wolne LekturyŹródło: Jupiter
dhqlfxy
dhqlfxy

Możliwość stworzenia przez nauczyciela własnej internetowej listy lektur i przesłania jej uczniom w formie elektronicznej - to jedno z nowych zastosowań biblioteki internetowej Wolne Lektury, przedstawionych podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Dzięki niemu - jak zapewniają twórcy internetowej biblioteki - uczniowie będą mogli zapisać plik z lekturami na swoim komputerze i korzystać z nich nawet w przypadku, kiedy nie będą mieli dostępu do internetu.

Biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi Wolne Lektury to projekt realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska od 2007 roku. Na stronie internetowej www.wolnelektury.pl udostępniane są lektury szkolne zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Można je bezpłatnie przeglądać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i publikować.

Nowe zastosowania biblioteki internetowej Wolne Lektury to także możliwość wyszukiwania książek w ramach szczegółowych kategorii. Nie tylko typowych, jak autor czy gatunek literacki, ale również w kluczu motywów i tematów literackich występujących w lekturach.

- Projekt biblioteki internetowej Wolne Lektury daje nam możliwość wyjścia z naszymi zbiorami do każdego, kto ma dostęp do internetu, dlatego jesteśmy czynnymi propagatorami jego rozwoju - powiedziała na konferencji z-ca dyrektora Biblioteki ds. rozwoju, Katarzyna Ślaska.
Biblioteka Narodowa współpracuje przy realizacji projektu Wolnych Lektur.

dhqlfxy

Jak opowiadała kierowniczka Cyfrowej Biblioteki Narodowej Joanna Potęga, zanim książki trafią do biblioteki internetowej są skanowane, z później przetwarzane przez specjalny program z formy graficznej na tekstową.
- Następnie nasi korektorzy edytują tekst, poprawiając ewentualne błędy w pisowni, uwspółcześniając stylistykę oraz oznaczając przypisy, cytaty i poszczególne rozdziały - mówiła Potęga.

Poprawki w tekstach zamieszczanych lektur może nanosić każdy, kto dostrzeże w nich jakieś błędy. W tym celu wystarczy zalogować się na stronie www.wiki.wolnepodreczniki.pl.
- Apelujemy nie tylko o pomoc chętnych wolontariuszy-edytorów, ale także o zgodę autorów współczesnych książek o możliwość zamieszczania ich dzieł, ponieważ obecnie ustawa o ochronie praw autorskich ogranicza nas w tej mierze - zaznaczyła Potęga.

dhqlfxy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhqlfxy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj