Trwa ładowanie...

Nowe tłumaczenie Nowego Testamentu

Nowe tłumaczenie Nowego TestamentuŹródło: Inne
d2ghv2b
d2ghv2b

Dziś w Sekretariacie Episkopatu Polski odbyła się prezentacja nowego tłumaczenia Pisma Świętego Nowego Testamentu.

Z inicjatywy Towarzystwa Świętego Pawła powstał najnowszy przekład Pisma Świętego Nowego Testamentu i Psalmów, z języków oryginalnych na język polski. To owoc 9 lat pracy Zespołu Biblistów Polskich, a zarazem zapowiedź wydania całego tekstu Pisma Świętego.

Przygotowany przez Edycję Świętego Pawła najnowszy przekład Pisma Świętego powstał z myślą o przybliżeniu współczesnemu czytelnikowi Słowa Bożego i aktualnego przesłania, jakie ono niesie. Dzieło to jest skierowane przede wszystkim do odbiorcy, który nie ma przygotowania teologicznego i nie posiada szerokiej wiedzy literackiej, filozoficznej czy historycznej.

– Język jest tworem żywym. Minęło 40 lat od tłumaczenia Biblii Tysiąclecia. Biblia nie jest tylko zabytkiem literatury – powiedział ks. Bogusław Zeman, kierownik redakcji Biblii – Chodzi o to, by tekst Biblii odnosił się do naszego życia, a bedzie się odnosił wtedy, gdy będzie zrozumiały. Chcemy rozumieć i mamy do tego pełne prawo. Dlatego na przestrzeni wieków – i nie jest to proces zakończony – pojawiają się nowe tłumaczenia.

d2ghv2b

Autorzy przekładu i komentarzy starali się posługiwać językiem zrozumiałym dla dzisiejszego czytelnika. Dlatego unikali archaizmów, długich zdań, wprowadzali pomocne śródtytuły i dzielili długie fragmenty tekstów na mniejsze części. Ponadto tekst biblijny został opatrzony przypisami wyjaśniającymi trudne słowa czy miejsca w tekście i szerokim komentarzem przybliżającym przesłanie poszczególnych fragmentów. Każda księga posiada wprowadzenie, w którym zostały omówione zagadnienia pomocne przy czytaniu tekstu: autor, czas powstania, adresaci, główne tematy teologiczne. Informacje zawarte we wprowadzeniach pozwalają zrozumieć, dlaczego autor, który dostosowywał się do potrzeb swojego środowiska, poruszał takie a nie inne tematy, albo pisał w taki a nie inny sposób.

– Celem tłumaczenia jest jak najlepsze wyrażenie przesłania biblijnego współczesnym, polskim językiem – powiedział ks. Tomasz Lubaś, dyrektor Edycji Świętego Pawła – Założeniem naszego tłumaczenia nie jest uwspółcześnianie czy ograniczenie archaizmów ani dostosowanie do współczesnych tendencji składniowych. Celem jest najdokładniejsze oddanie przesłania.

Pomocą w rozumieniu tekstu biblijnego są także dodatki umieszczone na końcu tomu, czyli słownik najważniejszych pojęć biblijnych, tablice chronologiczne, mapy oraz artykuł wprowadzający czytelnika w lekturę Pisma Świętego, w którym zawarto wiele cennych wskazówek, jak czytać Biblię, aby jej lektura była interesująca, aby rozszerzała znajomość historii zbawienia i objawionych prawd wiary, a przede wszystkim, aby budowała i umacniała relację człowieka z Bogiem.

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj