Trwa ładowanie...

Nowe przygody książkowej Basi: Najlepsza na świecie rodzina

W ramach nowego cyklu przygotowanego specjalnie dla trochę starszych czytelników "Basi”, do księgarń trafiła kolejna część w serii "Basia i przyjaciele. Janek”.

Nowe przygody książkowej Basi: Najlepsza na świecie rodzinaŹródło: Materiały prasowe
d25n9np
d25n9np

To przepełnione całą gamą emocji historie o relacjach z rówieśnikami i rodziną. Książki dla fanów, którzy choć nieco już podrośli, wciąż kochają świat ulubionej bohaterki stworzonej przez duet Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, a chętnie poznają bliżej jej przyjaciół i ich codzienne problemy.

Janek jest starszym bratem Basi i Franka. Czasem to lubi, a czasem ma całkiem dość. Zwłaszcza w dniu, w którym okazuje się, że może będzie musiał nosić okulary, bo nauczycielka uważa, że coś jest nie tak z jego okiem. Być może ma „leniwe oko”, które trzeba ćwiczyć? Czy to koniec jego marzeń o byciu pilotem odrzutowca?

Na dodatek ukochany kuzyn Antek nie może dołączyć do wyjazdu na majówkę. Irytacja chłopca przybiera na sile. Młodsza siostra cały czas gada i mu dokucza. Młodszy brat wciąż go obślinia. Sytuacja pogarsza się po dotarciu na miejsce – rodzice, zajęci młodszym rodzeństwem, nie mają dla Janka czasu. Do smutku i lęku dołącza uczucie osamotnienia. Janek chciałby być jedynakiem, albo mieć chociaż starszego brata.

Jak ma sobie poradzić z emocjami ktoś, kto jest pośród rodzeństwa najstarszy? Zwłaszcza, kiedy młodsza siostra to absorbująca dziewczynka, głośno dopominającą się o swoje prawa, a brat to jeszcze osesek.

d25n9np

Na szczęście sytuacja się uspokaja. Mama znajduje czas na ciepłą, uważną rozmowę z synem. Rodzeństwo dobrze się razem bawi, budując szałas. Ćwiczenia oka okazują się być całkiem zabawne.

– Nawet w najlepszej rodzinie zdarza się czasem, że kogoś się nie zauważy lub coś przeoczy – mówi mama. Janek ma wątpliwości: Czy rzeczywiście są najlepszą rodziną? – Najlepszą dla mnie – powiedziała mama. – Co nie znaczy idealną. Bo takich rodzin po prostu nie ma. Jeśli jednak miałabym wybór, nie zamieniłabym naszej na żadną inną.

Zofia Stanecka i Marianna Oklejak podarowały nam kolejną opowieść, która w prosty, wiarygodny sposób pokazuje trudne dziecięce emocje i skomplikowane rodzinne relacje. Możliwość spojrzenia na dobrze znaną czytelnikom rodzinę oczami innego jej członka, który zazwyczaj jest na drugim planie, jest bardzo cennym, pouczającym doświadczeniem.

Więcej o książkach z serii Basia na www.egmont.pl i www.basia.com.pl.

d25n9np
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25n9np