*Nowe książki Daviesa , Bartoszewskiego , drugi tom Dzienników Iwaszkiewicza , autobiografia Tomasza Stańki, nowa biografia Kapuścińskiego , a także nieznane w Polsce powieści Irvinga , Rotha , Updike'a , Mankella - znalazły się w planach polskich wydawnictw na bieżący rok. Przebojem może się okazać debiutancka powieść Kazimierza Kutza . * Nowy rok wydawniczy rozpocznie się mocnym akcentem - pod koniec stycznia ukaże się polski przekład najnowszej powieści Dana Browna - Zaginiony symbol (wydawnictwo Sonia Draga)
, której bohaterem jest znany czytelnikom Kodu Leonarda da Vinci Robert Langdon. Akcja rozgrywa się w ciągu zaledwie dwunastu
godzin, a dotyczy działań masonerii w Waszyngtonie.
W tym roku zapowiada się prawdziwy festiwal książek Władysława Bartoszewskiego . Wydawnictwo Literackie już w styczniu opublikuje książkę O Niemcach i Polakach. Wspomnienia. Prognozy. Nadzieje - osobiste wspomnienia historyka na temat relacji Polaków i Niemców od początku II wojny do czasów współczesnych. Nowością będzie też książka Życie trudne, lecz nie nudne , w której Bartoszewski , odpowiadając na pytania Andrzeja Friszke , opowiada o swoim życiu. Ukaże się ona w Znaku na przypadające 19 lutego 88. urodziny Władysława Bartoszewskiego . W Świecie Książki na wiosnę wyjdą wspomnienia profesora o osobach, które wywarły wpływ na jego życie, wybory, kształtowanie światopoglądu m.in. o Tadeuszu Gajcym , Janie Karskim i Zofii Kossak . Tom będzie nosił
tytuł Środowisko naturalne.
W 2010 roku przypada 30. rocznica śmierci Jarosława Iwaszkiewicza . Na początku roku oczekiwać można drugiego tomu Dzienników tego pisarza (Czytelnik), ukaże się także tom jego listów do córek (PIW) oraz książka Iwaszkiewicz. Życie po katastrofie autorstwa Marka Radziwona (WAB) - pierwsza tak szczegółowa biografia autora Kochanków z Marony.
W dziedzinie literatury faktu ciekawe mogą się okazać Kręgi obcości Michała Głowińskiego (WL) - autobiografia pokazująca autora jako dziecko ocalone z holokaustu, outsidera, pacjenta leczącego klaustrofobię, naukowca, badacza języka propagandy, miłośnika muzyki poważnej, pisarza. Także w Wydawnictwie Literackim ukaże się Heavy Song - pierwszy autobiograficzny wywiad-rzeka z Tomaszem Stańką, sławnym polskim muzykiem jazzowym, który przeprowadził Rafał Księżyk. Interesująca może się też okazać książka Kapuściński non-fiction Artura Domosławskiego (Świat Książki) przedstawiająca, jak zapowiada autor, nieznane fakty z biografii najsłynniejszego polskiego reportera.
Po wielkim sukcesie opublikowanego rok temu Azylu amerykańskiej pisarki Diane Ackerman - opowieści o dyrektorze warszawskiego ZOO Janie Żabińskim, który ukrywał kilkunastu uciekinierów z getta, na wiosnę ukaże się książka Ludzie i zwierzęta Antoniny Żabińskiej (WL), której czytelnicy będą mogli poznać okupacyjną historię warszawskiego ZOO widzianą oczami uczestniczki wydarzeń. Pod koniec roku natomiast spodziewać się można nowej książki Normana Daviesa . Zaginione królestwa (Znak), opowiadającej historie państw, które po okresie świetności zapadły się w niebyt dziejów.
Przebojem może się okazać debiutancka powieść Kazimierza Kutza pt. Piąta strona świata , którą w lutym opublikuje Znak.
Tytułowa piąta strona świata to Śląsk - miejsce, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Kazimierz Kutz pisał swoją debiutancką powieść przez piętnaście lat. W nowym roku można się też spodziewać nowych powieści innych polskich autorów m.in. Dzidzia Sylwii Chutnik i Ku słońcu Ingi Iwasiów (obie powieści wyda Świat Książki), nakładem W.A.B. ukaże się Kronika umarłych Daniela Odiji i Nielegalne związki Grażyny Plebanek (WAB), pod koniec roku wyjdzie nowa powieść Pawła Huelle (Znak).
Z beletrystyki światowej z 2010 roku spodziewać się można m.in. nagrodzonej Pulitzerem powieści Annie Dillard Pielgrzym nad Tinker Creek (WL), a także Muzeum niewinności - najnowszej książki Orhana Pamuka (WL) oraz Krwawego południka Cormaca McCarthy'ego (WL). Diabły z Loudun to niepublikowana dotąd w Polsce książka Aldousa Huxleya , na podstawie której Ken Russel wyreżyserował głośne Diabły, Krzysztof Penderecki zaś skomponował operę. Huxley przedstawia historię katolickiego księdza Urbaina Grandiera, który w 1634 roku został spalony na stosie we francuskim mieście Loudun. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa PIW.
W marcu wyjdzie Under the dome Stephena Kinga (Prószyński) - licząca ponad tysiąc stron najnowsza powieść mistrza grozy o prowincjonalnym miasteczku, uwięzionym wewnątrz pola siłowego. To samo wydawnictwo w maju opublikuje nową powieść Johna Irvinga Last night in twisted river o dwu pokoleniach amerykańskiej rodziny w drugiej połowie XX wieku. Czytelnik ma w planach wydawniczych Przeciwżycie, jedną z najciekawszych, ale też i najbardziej skomplikowanych powieści Philipa Rotha przedstawiającą refleksje autora nad sytuacją Żyda we współczesnym świecie, Rebis zapowiada natomiast ostatni tom opowiadań Johna Updike'a Łzy mojego ojca i inne opowiadania. W Znaku ukaże się Miasto cudów Eduardo Mendozy , książka uważana za najważniejszą powieść autora Przygód fryzjera damskiego , a pod koniec roku wyjdzie Niespokojny człowiek Henninga Mankella (W.A.B.) - najnowsza i - jak zapowiada pisarz - ostatnia powieść z Kurtem Wallanderem.
W poezji można oczekiwać m.in. nowych tomików wierszy Urszuli Kozioł i Ewy Lipskiej (WL), Tadeusza Różewicza (Port Literacki) oraz wyboru wierszy nagrodzonego w zeszłym roku literacką nagrodą Nike Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego (Port Literacki).