Trwa ładowanie...
kino
28 kwietnia 2011, 13:26

Nowa seria wydawnicza

Ukazał się pierwszy tom z cyklu nowej serii książkowej "Literatura na ekranie".

Nowa seria wydawniczaŹródło: "__wlasne
d1nbmm4
d1nbmm4

Ukazał się pierwszy tom z cyklu nowej serii książkowej "Literatura na ekranie".

Serię wydaje miesięcznik „Kino”. Prezentuje ona dorobek polskiego filmoznawstwa w dziedzinie badań adaptacji filmowych literatury. Zawarte w książkach teksty są analizą możliwych metod wykorzystania dzieł literackich w filmie, a także przedstawiają historię związku literatury z filmem.

Pierwszy tom serii Od Cervantesa do Pereza-Reverte'a poświęcony został literaturze hiszpańskojęzycznej. Oprócz tekstów o Don Kichocie i Klubie Dumas Pereza-Reverte'a znalazły się w nim m.in. eseje o adaptacjach prozy Blasca Ibáñeza, Unamuno , Borgesa czy Marqueza , filmach Wellesa, Saury, Polańskiego i Bertolucciego.

Tom zredagowały autorki szeregu publikacji poświęconych historii filmu - prof. Alicji Helman, teoretyk i historyk filmu, kierownik Katedry Teorii Filmu w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ i dr Kamila Żyto – filmoznawczyni, adiunkt Uniwersytetu Łódzkiego oraz sekretarz Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj