Trwa ładowanie...
biblioteka
17-08-2010 12:10

Nowa oferta organizacji pozarządowych dla bibliotek

Nowa oferta organizacji pozarządowych dla bibliotekŹródło: Thinkstock
d1mnoc9
d1mnoc9

„Literacki Atlas Polski”, „Ślady przeszłości”, „Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach” to tytuły niektórych projektów edukacyjnych, które w poniedziałek organizacje pozarządowe zaoferowały bibliotekom w całej Polsce. Współpraca ta ma uczynić biblioteki atrakcyjnymi dla młodych ludzi.

O udział w projektach, które przygotowały m.in. Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacja Ośrodka KARTA, może ubiegać się prawie 1900 bibliotek publicznych uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek - poinformowała Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Program Rozwoju Bibliotek, którego budżet wynosi 28 milionów dolarów, adresowany jest do placówek w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich oraz w gminach miejskich, nieprzekraczających 20 tys. mieszkańców. Fundusze pochodzą z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates.

- Świat bibliotek i świat pozarządowy mają sobie bardzo wiele do zaproponowania. Organizacje pozarządowe posiadają doświadczenie w pracy na rzecz różnych grup i społeczności lokalnych, szczególnie na wsiach i w małych miastach. Mogą więc wspomóc bibliotekarki i bibliotekarzy w ich codziennych staraniach, aby biblioteka stała się otwartym, atrakcyjnym miejscem spotkań - powiedziała Noemi Gryczko z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

d1mnoc9

Wśród projektów Centrum Edukacji Obywatelskiej jest np. „Literacki Atlas Polski”, projekt, dzięki któremu bibliotekarze zostaną przygotowani do odkrywania i dokumentowania z młodymi ludźmi lokalnego dziedzictwa literackiego. Innym projektem tej organizacji są „Ślady przeszłości” adresowane dla miłośników zabytków. Współpraca z młodzieżą ma polegać na poszukiwaniu informacji oraz dokumentów opowiadających o przeszłości regionu i swojej miejscowości.Ponadto mają powstać młodzieżowe kluby filmowe, dzięki któremu bibliotekarze stworzą dla młodych ludzi mini filmoteki.

Pomoc w tworzeniu w bibliotekach społecznych archiwów historii lokalnej proponuje także Fundacja Ośrodka KARTA. Oznacza to pozyskiwanie i gromadzenie źródłowych materiałów takich jak dzienniki, pamiętniki, listy, fotografie, dokumenty osobiste, nagrane relacje świadków historii itp., które dotyczą historii lokalnej społeczności i regionu. Projekt fundacji zakłada digitalizację pozyskanych zbiorów i udostępnianie ich w bibliotece.

Z kolei „Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach” to projekt, który przygotowało Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Ma on umożliwić młodzieży zrealizowanie w bibliotece, np. warsztatów filmowych, fotograficznych, spotkań z artystami, happeningów, wystaw, spektakli teatralnych.

W bibliotekach znajdzie się też coś dla najmłodszych. Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego proponuje wprowadzenie do oferty bibliotek zajęć przeznaczonych dla małych dzieci - od nawet trzech miesięcy do 10 lat - i ich rodziców oraz opiekunów. Biblioteki będą mogły organizować: „Grupy Zabawowe” - zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz ich rodziców, „Biblioteczkę dla Najmłodszych” - wypożyczalnię książek i gier edukacyjnych dla najmłodszych dzieci, „Zajęcia Mali Badacze” - rozwijające ciekawość świata dzieci i wykorzystujące zasoby biblioteki.

d1mnoc9

- Prace nad propozycjami dla bibliotek trwały ponad rok, a oferty były konsultowane z bibliotekarkami i bibliotekarzami, dlatego mamy nadzieję, że będą dla użytkowników bardzo atrakcyjne - podsumował prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Jacek Wojnarowski.

Program Rozwoju Bibliotek to cykl praktycznych szkoleń dla bibliotekarek i bibliotekarzy,
wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, wzmacnianie środowiska bibliotecznego oraz promocję bibliotek.Program jest zaplanowany na pięć lat - rozpoczął się w 2009 r. i potrwa do roku 2013. Swoim zasięgiem obejmie ponad połowę bibliotek znajdujących się na wsiach i w małych miejscowościach - ponad 3300 bibliotek. Obecnie w pierwszej rundzie programu bierze udział 1865 bibliotek, w styczniu 2011 r. odbędzie się nabór do drugiej rundy.

d1mnoc9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mnoc9