Trwa ładowanie...
davies
23-04-2010 13:22

Norman Davies po raz drugi doktorem

Norman Davies po raz drugi doktoremŹródło: Inne
d4j3kyo
d4j3kyo

Brytyjski historyk i publicysta, znawca dziejów Polski i przyjaciel naszego kraju Norman Davies odebrał w środę dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ten sposób wyróżniono pisarza, którego książki kształtują świadomość historyczną Polaków i Europejczyków.

Davies otrzymał już jeden doktorat na tej uczelni - w 1970 r. z dziedziny historii. Z wnioskiem o nadanie mu tytułu honorowego musiał zgodnie z przepisami wystąpić inny wydział uniwersytetu i uczynił to Wydział Filologiczny, honorując nie tylko historyka, ale pisarza, wspierany przez Wydział Filozoficzny UJ.

Prof. Ryszard Nycz w mowie na cześć laureata podkreślił, że książki Daviesa weszły już do kanonu lektur Polaków, a jego wizja historii Polski wzbudzała różne reakcje - fascynowała, bulwersowała, wywoływała sprzeciw i dyskusję w gronie historyków. Dodał, że pisarz odważnie kwestionuje obiegowe sądy i stereotypy, nie pomija trudnych, najbardziej konfliktogennych zjawisk.

Norman Davies od lat jest bardzo związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie pod kierunkiem prof. Henryka Batowskiego przygotował i obronił pracę doktorską. Ostatnio zgodził się przyjąć tytuł Protektora, a właściwie Wielkiego Jałmużnika Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową.

d4j3kyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j3kyo