Trwa ładowanie...
Polityka
polityka
23-04-2010 13:30

Nominacje do Paszportów „Polityki” w kategorii: literatura

Nominacje do Paszportów „Polityki” w kategorii: literaturaŹródło: Inne
d2ghv2b
d2ghv2b

Już po raz trzynasty „Polityka” przyznaje swoje nagrody kulturalne.

Symbolicznymi Paszportami honorowani są twórcy młodzi, oryginalni, zwracający uwagę pierwszymi dokonaniami, mający przed sobą długą i piękną karierę.

Dziesięciu wybitnych krytyków z sześciu dziedzin proponuje po trzy nazwiska poparte merytoryczną rekomendacją. Trójka artystów, którzy dostali najwięcej wskazań, uzyskuje oficjalne nominacje do Paszportu „Polityki”.

Spośród trójki nominowanych redakcyjna kapituła wybierze laureata. Ale na ten wybór jeszcze trochę poczekamy. Paszporty wręczone zostaną podczas uroczystej gali 10 stycznia 2006 roku.

**W tym roku nominowani zostali:

Marek Krajewski**
Urodził się w 1966 roku. Filolog klasyczny ze specjalnością językoznawstwo łacińskie, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor serii kryminałów połączonych miejscem akcji – odtworzonymi z pietyzmem realiami międzywojennego Wrocławia – i osobą głównego bohatera, radcy kryminalnego Eberharda Mocka. Powieść Śmierć w Breslau , która zapoczątkowała cykl (1999 r.), doczekała się już przekładu na język niemiecki i posłużyła za kanwę scenariusza filmu realizowanego przez Filipa Bajona i serialu telewizyjnego z austriackim aktorem Klausem Marią Brandauerem w roli Mocka. Kolejne części serii to Koniec świata w Breslau (2003 r.) i wydane w tym roku Widma w mieście Breslau . W połowie 2006 roku ma się ukazać zamykająca cykl powieść Festung Breslau.

* Mariusz Sieniewicz*
Urodził się w 1972 roku. Asystenturę w Katedrze Literatury Współczesnej, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zamienił w tym roku na funkcję asystenta dyrektora ds. programowych w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Prozaik i felietonista. W 2004 roku był stypendystą międzynarodowego projektu „Homines Urbani” ufundowanego przez Willę Decjusza i Instytut Książki w Krakowie. Dotychczas opublikował trzy książki: powieści Prababka i nominowane w ubiegłym roku do Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej Nike Czwarte niebo oraz tegoroczny zbiór opowiadań Żydówek nie obsługujemy .

* Michał Witkowski*
Urodził się w 1975 roku. Publikuje w prasie polskiej i niemieckiej, ale także węgierskiej i fińskiej. Na rynku książkowym zadebiutował w 2001 r. tomem opowiadań Copyright . Jest współautorem głośnych Tekstyliów – wyboru tekstów autorów z roczników siedemdziesiątych połączonego z poświęconymi im szkicami krytycznymi. W 2005 roku wydał powieść Lubiewo , która okazała się bestsellerem i jedną z najbardziej dyskutowanych książek roku. Niebawem ukaże się jej niemiecka, czeska, litewska i ukraińska edycja. Na premierę czeka już kolejny zbiór opowiadań Witkowskiego Fototapeta .

d2ghv2b

Oni nominowali: Piotr Bratkowski („Rzeczpospolita”), Leszek Bugajski (krytyk niezależny), Przemysław Czapliński (UAM), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), Jarosław Klejnocki (Uniwersytet Warszawski), Dariusz Nowacki („FA-art”, Uniwersytet Śląski), Robert Ostaszewski („Gazeta Wyborcza”), Andrzej Rostocki (Uniwersytet Łódzki, „Notes Wydawniczy”), Marta Sawicka („Wprost”), Marek Zaleski („Res Publica Nowa”, IBL).

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj