Trwa ładowanie...
d1hd6dk

Filip Bajon

ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski
Źródło: ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski

Filip Bajon jest polskim reżyserem, który zadebiutował w latach 70. XX wieku. Do jego najbardziej znanych filmów można zaliczyć Wahadełko (1981), Limuzynę Daimler Benz (1981), Magnata (1986), Bal na dworcu w Koluszkach (1989), Poznań '56 (1996).

Filip Bajon – życiorys

Filip Bajon urodził się w Poznaniu w 1947 roku, gdzie spędził młodość, chodził do liceum oraz studiował. Wybrał prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Następnie chodził na zajęcia z reżyserii na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. Choć dyplomowany film "Sadze" nie został zaliczony, to Filip Bajon się nie poddał – zadebiutował w 1977 roku, kręcąc Powrót, który wyemitowano w telewizji.

Filip Bajon jest nie tylko reżyserem, ale również wykładowcą. W latach 2008-2012 pełnił stanowisko dziekana na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Wykładał na Uniwersytecie Śląskim oraz w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Filip Bajon był dwukrotnie żonaty. Z Elżbietą Bajon ma syna Maurycego. Z drugą żoną, Katarzyną Gintowt – Kaspra i Ksawerego. Obecnie żoną Filipa Bajona jest dziennikarka i podróżniczka, Marzena Mróz.

Filip Bajon – filmy

Filip Bajon jako reżyser na początku kariery współpracował z zespołem "Tor", tworząc filmy krótkometrażowe, głównie dokumentalne. W 1976 roku wyreżyserował film Videokaseta (18 minut), do którego animację przygotował Zbigniew Rybczyński.

Pierwszym filmem pełnometrażowym była Aria dla atlety (1979), za którą Bajon otrzymał Złote Lwy na Festiwalu w Gdyni, podobnie jak za film Wizja lokalna 1901 (1980).

Filip Bajon w filmach próbuje stworzyć własny świat. Można w nich znaleźć inspiracje włoskim reżyserem Federico Fellinim, dlatego Bajon był nazywany "Fellinim z Poznania".

Filip Bajon sięgał po ekranizacje klasycznych dzieł: Przedwiośnia, Ślubów panieńskich czy Moralności pani Dulskiej, jednak jego projekty były przyjmowane z mieszanymi uczuciami zarówno przez widzów, jak i krytyków.

Filip Bajon reżyserował również przedstawienia teatralne m.in. "Z życia glist", "Płatonowa" czy "Szaleństwa Jerzego III".

Filip Bajon – książki

Filip Bajon jako autor zadebiutował w 1971 roku, wydając powieść "Białe niedźwiedzie nie lubią słonecznej pogody". Następnie ukazały się książki "Serial pod tytułem" (1974) oraz "Podsłuch" (1994), a także zbiór opowiadań "Proszę ze mną na górę" (1972).

W 1998 roku w ramach wydawnictwa W drodze ukazała się książka "Szczun". Jest to wywiad-rzeka przeprowadzony przez Włodzimierza Branieckiego z Filipem Bajonem. Reżyser opowiada o Poznaniu, dzieciństwie oraz karierze filmowej.

Osiem lat później, w 2006 roku, została wydana publikacja "Cień po dniu. Powieść autobiograficzna". Filip Bajon przedstawia w niej siebie nie tylko jako reżysera, ale również podróżnika, człowieka zbuntowanego, a zarazem wrażliwego.

Filip Bajon – ciekawostki

  • W 2002 roku Filip Bajon otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski;
  • Filip Bajon przy 11 filmach współpracował z kompozytorem Michałem Lorencem.
Filip Bajon
Data urodzenia

25.08.1947

Miejsce urodzenia

Poznań

Bibliografia
d1hd6dk

Podziel się opinią

3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hd6dk
d1hd6dk
d1hd6dk