Trwa ładowanie...
d2ndk2m

Nominacje do nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki

Wojciech Jagielski , Włodzimierz Nowak i Jacek Hugo-Bader to polscy reportażyści, którzy znaleźli się wśród 10 autorów nominowanych w pierwszej edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Laureata poznamy w maju.

d2ndk2m
d2ndk2m

Organizatorami konkursu jest Miasto Stołeczne Warszawa oraz „Gazeta Wyborcza”.

Do pierwszej edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki zgłoszono 50 tytułów, wśród których znalazły się także eseje, wspomnienia, opowieści podróżnicze, szkice publicystyczne, a także książki biograficzne, nieraz graniczące z reportażem, lecz niespełniające warunków konkursu, promującego reportaż literacki.

Jury pod przewodnictwem Małgorzaty Szejnert nominowało do pierwszego etapu nagrody 10 autorów: Klausa Brinkbaeumera za Afrykańską odyseję (Czarne), Tima Butchera za Rzekę krwi. Podróż do pękniętego serca Afryki (Carta Blanka), Mishę Glenny'ego za książkę Mcmafia. Zbrodnia nie zna granic (WAB), Jean Hatzfeld za Strategię antylop (Czarne), Jacka Hugo-Badera za Białą gorączkę (Czarne), Wojciecha Jagielskiego za Nocnych wędrowców (WAB), Włodzimierza Nowaka za Serce narodu koło przystanku (Czarne), Riccardo Orizio za Zaginione białe plemiona. Podróż w poszukiwaniu zapomnianych mniejszości (Czarne), Asne Seierstad za Dzieci Groznego (WAB), Franka Westermana za Ararat (Iskry).

Finałowa piątka zostanie ogłoszona do 30 kwietnia, a laureata Nagrody poznamy w połowie maja.

d2ndk2m

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana będzie co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki.

- Będzie to nagroda międzynarodowa, dla książek opublikowanych po polsku. Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego , który mieszkał w Warszawie przez 60 lat, tutaj właśnie wracał z każdej ze swoich podróży, tu miał swoje ulubione spacerowe ścieżki - powiedział w styczniu na konferencji prasowej zapowiadającej pierwszą edycję nagrody zastępca prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński.

Na laureata czeka 50 tys. zł, w przypadku, gdy nagroda zostanie przyznana autorowi zagranicznemu uhonorowany zostanie też tłumacz książki na język polski (15 tys. zł).

d2ndk2m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ndk2m