Trwa ładowanie...

Nobliści apelują do G20 o interwencję w sprawie Liu Xiaobo

Nobliści apelują do G20 o interwencję w sprawie Liu XiaoboŹródło: PAP/EPA
d1mqoc2
d1mqoc2

Piętnastu laureatów Pokojowej Nagrody Nobla wezwało przywódców krajów G20, by nakłonili władze w Pekinie do uwolnienia chińskiego dysydenta Liu Xiaobo , który w tym roku otrzymał to prestiżowe wyróżnienie.

Wśród sygnatariuszy listu, który upubliczniono w poniedziałek, są m.in. byli prezydenci Polski i USA, Lech Wałęsa i Jimmy Carter, a także Dalajlama i południowoafrykański biskup Desmond Tutu.

Autorzy listu podkreślają, że światowi przywódcy będą mieli okazję poruszyć sprawę uwięzienia chińskiego dysydenta w czasie osobistych spotkań z prezydentem Chin Hu Jintao przy okazji szczytu G20 w Seulu 10 i 11 listopada.

Nobliści wezwali ponadto przywódców państw G20, by wymogli na Chinach uwolnienie żony Liu Xiaobo z aresztu domowego i umożliwienie jej kontaktowania się z kimkolwiek zechce.

d1mqoc2

Według autorów listu uwolnienie samego Liu Xiaobo byłoby ważnym potwierdzeniem niezwykłych przemian, jakie nastąpiły w Chinach w ostatnich dekadach. Nobliści podkreślają, że taki gest byłby nie tylko mile widziany, ale konieczny.

Dokument opublikowała w poniedziałek organizacja Freedom Now, która działa na rzecz uwolnienia więźniów sumienia.

* Liu Xiaobo otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za długą walkę bez przemocy na rzecz podstawowych praw w Chinach.* Obecnie odbywa zasądzoną mu w 2009 roku karę 11 lat więzienia za zredagowanie manifestu, w którym domagał się przeprowadzenia reform demokratycznych w Chinach.

d1mqoc2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mqoc2