Trwa ładowanie...

Michnik nie powstrzymał się od politycznego komentarza. Uderzył w TVP

Literacka Nagroda Nike przyznana. Tuż przed ogłoszeniem zwycięzcy na scenie pojawił się Adam Michnik. Wykorzystał kilka minut, które miał, by wygłosić polityczny komentarz.

Adam Michnik wygłosił krótkie przemówienie podczas gali rozdania nagród NikeAdam Michnik wygłosił krótkie przemówienie podczas gali rozdania nagród NikeŹródło: TVN24
d17l2q9
d17l2q9

W tym roku statuetkę i 100 tys. zł nagrody otrzymał Radek Rak za książkę "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Za nim jednak pojawił się na scenie, by odebrać nagrodę i powiedzieć kilka słów o swojej książce, widzowie i zebrani autorzy wysłuchali krótkiego przemówienia Adama Michnika, redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej". Nie mogło się obyć bez politycznych nawiązań.

W ciągu zaledwie kilku minut Michnik nawiązał do TVP, polskich ministrów, debaty publicznej i "dobrej zmiany".

Zobacz: Anne Applebaum w "Prologu"

- Kiedy przysłuchiwałem się dzisiaj prezentacjom autorów książek laureatów, miałem takie wrażenie, jakbym oddychał innym powietrzem niż to, z którym mam okazję stykać się, słuchając publicznej telewizji. Czy wystąpień naszych ministrów - powiedział ostro już na samym wstępie.

d17l2q9

- Ta nagroda i laureaci - to ta inna twarz Polski. Polski, która nie boi się spoglądać w trudne tematy i mroki własnej historii. Czy to jest historia wyklętego artysty, czy to jest historia Zagłady i jej skutków, czy to historia dyskryminacja innych ludzi - mówił.

Przypomnijmy, że wśród wyróżnionych w tym roku książek były m.in. "Płuczki" Pawła Piotra Reszki czy "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanny Gierak-Onoszko.

- Tu są książki, które przywracają nie tylko sens myślenia odpowiedzialnego o Polsce. To są książki, które przywracają wiarę w to, że piękno języka, mądrość namysłu, pomaga żyć. Mam takie poczucie, że w polskiej historii złe czasy bywały znakomitymi czasami dla polskiej kultury. To, co przeczytałem w książkach laureatów, utwierdza mnie w tym przekonaniu - komentował.

- To ta dobra strona pandemii. To dobra strona 'dobrej zmiany', która jest fatalną zmianą - powiedział na koniec Michnik.

d17l2q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17l2q9