Trwa ładowanie...

Nieznany list Mickiewicza będzie licytowany na aukcji

Nieznany list Adama Mickiewicza do Jeana Antoine'a Letronne'a będzie licytowany 20 października podczas aukcji antykwariatu Rara Avis w Krakowie. Cena wywoławcza rękopisu, pochodzącego z polskich rąk prywatnych, wynosi 98 tys. zł

Nieznany list Mickiewicza będzie licytowany na aukcjiŹródło: "__wlasne
d3qw8o4
d3qw8o4

* Nieznany list Adama Mickiewicza do Jeana Antoine'a Letronne'a będzie licytowany 20 października podczas aukcji antykwariatu Rara Avis w Krakowie. Cena wywoławcza rękopisu, pochodzącego z polskich rąk prywatnych, wynosi 98 tys. zł.*

Jak poinformowała PAP w czwartek współwłaścicielka antykwariatu, Zuzanna Migo-Rożek, rękopisy Mickiewicza trafiają do sprzedaży niezwykle rzadko, a te niepublikowane i nieznane stanowią antykwaryczne rarytasy.

W napisanym w języku francuskim liście, datowanym 26 kwietnia 1841 r. w Paryżu, wieszcz informuje o swojej niedyspozycji, która nie pozwoli mu wygłosić zapowiedzianego na dzień następny (27 kwietnia) wykładu. Mickiewicz zmuszony jest przełożyć termin prelekcji na kolejny tydzień. Wspomina także o męczącej go grypie.

List napisano na jednej stronie cienkiego, kremowego papieru listowego formatu 20,6 na 13,1 cm. Dwie kolejne strony są czyste, na czwartej stronie znajduje się adres odbiorcy skreślony ręką autora listu.

d3qw8o4

Według przedstawicielki antykwariatu rękopis nie figuruje w żadnym wydaniu korespondencji wieszcza, nie wspomina o nim także tom "Kroniki życia i twórczości Mickiewicza" poświęcony okresowi pracy Mickiewicza w College de France (Z. Makowiecka "Mickiewicz w College de France", Warszawa 1968).

List kierowany był do Jeana Antoine'a Letronne'a, administratora (rektora) College de France, gdzie od 1840 r. katedrą slawistyki kierował Mickiewicz i gdzie wygłosił cykl wykładów o literaturze słowiańskiej (1840-1844). Przełożony przez Mickiewicza wykład nosił numer XXVI kursu I i dotyczył zasięgu języka ruskiego i polskiego oraz życia i dzieł Jana Długosza; został wygłoszony 4 maja 1841, czyli zgodnie z sugestią zawartą w liście.

List zachował się w dobrym stanie. Widoczne są ślady złożenia, co naturalne przy tego typu obiektach, oraz załamania arkusza, lakowa pieczęć zamykająca list nie zachowała się.

Zuzanna Migo-Rożek poinformowała, że prawo pierwokupu listu mają: Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska. Przedstawiciele pierwszej z nich mają w najbliższym czasie oglądać rękopis.

d3qw8o4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qw8o4