Trwa ładowanie...

Nieznany list Mickiewicza będzie licytowany na aukcji

Nieznany list Adama Mickiewicza do Jeana Antoine'a Letronne'a będzie licytowany 20 października podczas aukcji antykwariatu Rara Avis w Krakowie. Cena wywoławcza rękopisu, pochodzącego z polskich rąk prywatnych, wynosi 98 tys. zł

Nieznany list Mickiewicza będzie licytowany na aukcjiŹródło: "__wlasne
d4opcdz
d4opcdz

* Nieznany list Adama Mickiewicza do Jeana Antoine'a Letronne'a będzie licytowany 20 października podczas aukcji antykwariatu Rara Avis w Krakowie. Cena wywoławcza rękopisu, pochodzącego z polskich rąk prywatnych, wynosi 98 tys. zł.*

Jak poinformowała PAP w czwartek współwłaścicielka antykwariatu, Zuzanna Migo-Rożek, rękopisy Mickiewicza trafiają do sprzedaży niezwykle rzadko, a te niepublikowane i nieznane stanowią antykwaryczne rarytasy.

W napisanym w języku francuskim liście, datowanym 26 kwietnia 1841 r. w Paryżu, wieszcz informuje o swojej niedyspozycji, która nie pozwoli mu wygłosić zapowiedzianego na dzień następny (27 kwietnia) wykładu. Mickiewicz zmuszony jest przełożyć termin prelekcji na kolejny tydzień. Wspomina także o męczącej go grypie.

List napisano na jednej stronie cienkiego, kremowego papieru listowego formatu 20,6 na 13,1 cm. Dwie kolejne strony są czyste, na czwartej stronie znajduje się adres odbiorcy skreślony ręką autora listu.

d4opcdz

Według przedstawicielki antykwariatu rękopis nie figuruje w żadnym wydaniu korespondencji wieszcza, nie wspomina o nim także tom "Kroniki życia i twórczości Mickiewicza" poświęcony okresowi pracy Mickiewicza w College de France (Z. Makowiecka "Mickiewicz w College de France", Warszawa 1968).

List kierowany był do Jeana Antoine'a Letronne'a, administratora (rektora) College de France, gdzie od 1840 r. katedrą slawistyki kierował Mickiewicz i gdzie wygłosił cykl wykładów o literaturze słowiańskiej (1840-1844). Przełożony przez Mickiewicza wykład nosił numer XXVI kursu I i dotyczył zasięgu języka ruskiego i polskiego oraz życia i dzieł Jana Długosza; został wygłoszony 4 maja 1841, czyli zgodnie z sugestią zawartą w liście.

List zachował się w dobrym stanie. Widoczne są ślady złożenia, co naturalne przy tego typu obiektach, oraz załamania arkusza, lakowa pieczęć zamykająca list nie zachowała się.

Zuzanna Migo-Rożek poinformowała, że prawo pierwokupu listu mają: Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska. Przedstawiciele pierwszej z nich mają w najbliższym czasie oglądać rękopis.

d4opcdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4opcdz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj