Nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się biografia Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła , autorstwa Macieja Replewicza .
Wydanie zbiegnie się z obchodami 80 rocznicy urodzin reżysera, w ramach których została zaplanowana uroczysta premiera prasowa książki oraz festiwal „Zawsze z Bareją”.
Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła to więcej niż sztampowa biografia. Nie ma w niej rozdziałów - jak w scenopisie są ujęcia. Fabuła przypomina film realizowany z kilku kamer, z różnych punktów widzenia. O Barei mówią Stanisław Tym, Jacek Fedorowicz, Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Jan Kobuszewski, jego przyjaciele, rodzina i współpracownicy - aktorzy, operatorzy, kaskaderzy. Książka dokumentuje życie reżysera i drogę, jaką przeszedł od muzycznych komedyjek, przez pierwszy polski kryminał utrzymany w mrocznym klimacie aż do filmów, które śmieszyły, choć ukazywały mało zabawną rzeczywistość PRL.
Autor dotarł do niepublikowanych wcześniej scenariuszy Stanisława Barei, m.in. do tekstu Kilometr za horyzontem, które napisał tuż przed śmiercią. „Miś” powstał na podstawie nieznanego scenariusza Joker. Prototypem „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” był Tor przeszkód, który przez 35 lat spoczywał w domowym archiwum reżysera. Jeden z rozdziałów - Obywatel konspirator opowiada o nieznanej stronie życia Stanisława Barei. W jego domu przez kilkanaście lat mieściła się pracownia nielegalnego wydawnictwa NOWA. Podczas powrotnego lotu ze zdjęć w Paryżu w pudełkach na taśmę filmową z napisem „Materiał światłoczuły. Nie otwierać!” Bareja i Tym przemycili do Polski kilogramy publikacji paryskiej „Kultury”.
Książka objęta jest medialnym patronatem Wirtualnej Polski.