Trwa ładowanie...
kultura
23-04-2010 13:55

Nieodparty urok listy

Nieodparty urok listyŹródło: Inne
d37q5yw
d37q5yw
Wszystko stale się zmienia, jeśli się w życiu czymś zajmujemy. A jeśli się nie zmienia, jesteśmy idiotami - mówi Umberto Eco .

Uchodzi pan za jednego z największych uczonych, a teraz otwiera wystawę w jednym z najważniejszych muzeów świata. Jej temat wydaje się jednak nieco osobliwy. Chodzi o istotę fenomenu listy - o pisarzy wyliczających w swych dziełach przedmioty, o malarzy, którzy komasują rzeczy na obrazach. Proszę to nam wyjaśnić.

* Umberto Eco*: Katalog stoi u początków kultury, jest częścią historii sztuki i literatury. Co jest celem kultury? Chce uchwycić nieskończoność. Pragnie też porządkować, może nie zawsze, ale często. A jak człowiek mierzy się z nieskończonością? Jak próbuje pojąć to, co niezrozumiałe? Poprzez wykazy, katalogi, zbiory w muzeach, encyklopedie i słowniki. Frajdę sprawia wyliczanie, ile kobiet miał Don Giovanni. Było ich 2063 – tak przynajmniej twierdzi Lorenzo da Ponte, autor libretta do opery Mozarta. Nawiasem mówiąc, są też wykazy całkowicie praktyczne: lista zakupów, testament, karta dań w restauracji. Na swój sposób to także twory kultury.

Człowiek kultury byłby więc dozorcą, który wprowadza porządek tam, gdzie panuje bałagan?

* Umberto Eco*: Wykaz nie niszczy kultury, ale ją tworzy. Spoglądając na dzieje kultury, wszędzie natkniemy się na katalogi i będzie ich zawrotna liczba: listy świętych, wojsk i ziół leczniczych, cennych skarbów i tytułów książkowych. Pomyślmy tylko o zbiorach przyrodniczych z XVI wieku. Także w moich książkach roi się od różnych list.

Susanne Beyer, Lothar Gorris

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj