Trwa ładowanie...

Nie żyje Ewa Nawrocka. Miała 82 lata

Ewa Nawrocka była wybitną literaturoznawczynią i teatrolożką związaną z Uniwersytetem Gdańskim i trójmiejskim środowiskiem kulturalnym.

"Była nie tylko autorką wielu prac naukowo-badawczych, ale też znakomitą wykładowczynią, życzliwą studentkom i studentom" - napisano na stronie UG.

Ewa Nawrocka w 2013 r.Ewa Nawrocka w 2013 r.Źródło: East News
d4ld08k
d4ld08k

Ewa Nawrocka urodziła się w Stanisławowie (dzisiaj Iwano-Frankiwsk w zachodniej Ukrainie) w 1942 r. Z rodziną została przesiedlona do Gdańska i z tym miastem była związana do końca swojego życia. Jak donosi trójmiejska "Gazeta Wyborcza", Nawrocka mieszkała w dzielnicy Wrzeszcz, skończyła prestiżowe I LO i poświęciła się pracy naukowej na Uniwersytecie Gdańskim.

Pod kierunkiem Marii Janion napisała rozprawę doktorską pt. "Idee i obrazy mistycznej twórczości Juliusza Słowackiego". W latach 2005–2008 była kierownikiem Zakładu Teorii Literatury Instytutu Filologii Polskiej UG. Była autorką m.in. książki "Osoba w podróży. Podróże Marii Dąbrowskiej" (2002) i współredaktorką "Czytanie Szekspira" (2004).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe 2024 roku

Jako wykładowczyni UG wychowała kilka pokoleń polonistek i polonistów. Z wieloma później się przyjaźniła (np. z poetą i krytykiem literackim Wacławem Maksymowiczem). Przed przejściem na emeryturę mówiła jednak gorzko o współczesnym szkolnictwie wyższym i postawie samych studentów.

d4ld08k

- Dziś młodzi ludzie nie czytają, nie piszą, nie ćwiczą pamięci, wykształciła się w nich za to zdolność klikania w klawiaturę. Nie ma ucieczki od cywilizacji, ale z jej dóbr należy korzystać umiejętnie, dla własnego dobra. Nie obezwładniając pamięci i wyobraźni, inteligencji i rozumu - mówiła Nawrocka w 2014 r. dla Trojmiasto.pl.

Brała czynny udział w kulturalnym życiu Trójmiasta. Była obecna na praktycznie wszystkich trójmiejskich premierach teatralnych i dyskusjach związanych z literaturą. W ostatnich latach, mimo podeszłego wieku i pogarszającego się stanu zdrowia, chętnie udzielała się w mediach społecznościowych. Wspominała znajomych, dzieliła się swoimi przemyśleniami, uczestniczyła w zbieraniu podpisów pod petycją o nadanie Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu imienia profesora Jerzego Limona.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" znęcamy się nad serialem "Forst" z Borysem Szycem, omawiamy ostatni film Nicolasa Cage'a, a także pochylamy się nad "The Curse" czyli najbardziej niezręczną produkcją ostatnich lat. Możecie nas słuchać na Spotify, Apple Podcasts, YouTube oraz w AudioteceOpen FM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ld08k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ld08k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj