Trwa ładowanie...
recenzja
26 kwietnia 2010, 16:03

Nie z tego świata

Nie z tego świataŹródło: Inne
d2wde1s
d2wde1s

Autor tej interesującej książki przenosi czytelnika do Stanów Zjednoczonych, do barwnych lat dwudziestych ubiegłego wieku. Do czasów, gdy swój rozkwit przeżywała fascynacja zjawiskami nadprzyrodzonymi, hipnozą, seansami spirytystycznymi. Czasopismo naukowe, korzystając z zainteresowania taką tematyką ogłasza konkurs, mający na celu wyłonić osobę mającą rzeczywisty kontakt z zaświatami. Jak można się domyślić, zgłasza się mnóstwo chętnych żądnych sensacji, sławy i wygranej, ale żaden z nich nie wytrzymuje sprawdzianów, na jakie wystawia ich sztuczki młody student z Harvardu, Finch. Do czasu. Jego pomysłowość w demaskowaniu fałszywych mediów zostanie poddana nie lada próbie w starciu z młodą mieszkanką Filadelfii, Miną Crowley. Kolejne seanse, mimo usilnych starań młodego mężczyzny, zdają się bowiem potwierdzać autentyczność umiejętności Miny.

Intrygujący pomysł i równie intrygujący sposób opowiadania sprawiają, że książkę będzie się pamiętać jeszcze długo po jej przeczytaniu. Autor bowiem świadomie bawi się czytelnikiem, wciąga go w historię, która nie ma jednoznacznego końca, zadaje pytania, ale nie daje gotowej odpowiedzi, prowokuje do przemyśleń, wyciągania wniosków z przedstawianych zdarzeń. W każdym zdaniu, a także w postaci profesora McLaughlina widać fascynację odwiecznym pytaniem: „Czy śmierć jest faktycznie końcem ludzkiej wędrówki, czy też może jest coś więcej ?”.

Zamiast odpowiedzi otrzymujemy niedopowiedzenie, niepewność, zagadkę. Jesteśmy zwodzeni tak samo jak Finch, a jednocześnie jak jego przełożony, choć usilnie chcemy zdemaskować Minę, to jednak z drugiej strony, z głębi serca pragniemy wierzyć, że jest odwrotnie, że jej zdolności są prawdziwe, a seanse, w których uczestniczyliśmy z bohaterami, są odzwierciedleniem rzeczywistości. Oprócz opisywania „spraw tajemnych”, autor nie zaniedbuje też żadnej innej warstwy opowieści – wiernie pod względem historycznym, w drobnych szczegółach oddaje realia historyczne epoki, w której umiejscowiona jest akcja, ciekawie kreśli postacie, mnoży wątki – od miłosnego, poprzez naukowy aż po obyczajowy czy wręcz psychologiczny tworząc smakowity literacki kąsek.

d2wde1s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wde1s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj