Trwa ładowanie...

Nie będzie odsłonięcia pomnika Słowackiego w Kijowie

Nie będzie odsłonięcia pomnika Słowackiego w KijowieŹródło: PAP/Mirosław Trembecki
d3h4kxn
d3h4kxn

Mimo wcześniejszych zapowiedzi w ukraińskiej stolicy nie będzie na razie pomnika polskiego wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego - poinformowała Anna Łazar, p.o. wicedyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie.

Do odsłonięcia monumentu miało dojść w dniu obchodzonej w piątek 200. rocznicy urodzin poety. Obelisk miał stanąć na skwerze przy ulicy Kostiolnej (Kościelnej) w samym centrum Kijowa, tuż obok kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem św. Aleksandra.

W uroczystości miał uczestniczyć polski minister kultury Bogdan Zdrojewski, jednak w ostatniej chwili odwołał wizytę w Kijowie.

Kilka dni wcześniej kijowski ratusz poinformował, że prace związane z ustanowieniem pomnika (...) zostały zakłócone z powodu akcji protestacyjnej mieszkańców pobliskich kamienic.

d3h4kxn

Napisał o tym w liście do ukraińskich resortów kultury i spraw zagranicznych wicemer Kijowa Serhij Rudyk. Z treści listu nie wynika, co wywołało protesty mieszkańców przeciwko pomnikowi Słowackiego.

Zamiast dotychczasowej lokalizacji monumentu władze Kijowa zaproponowały stronie polskiej nowe miejsce. Jest to skwer przy innym znanym stołecznym kościele rzymskokatolickim p.w. św. Mikołaja. Choć świątynia funkcjonuje obecnie jako sala organowa, regularnie odbywają się tu nabożeństwa.

Na razie przywieziony z Polski pomnik Słowackiego znajduje się w magazynie. Nie wiadomo, kiedy może dojść do ceremonii jego odsłonięcia.

Główne obchody rocznicy urodzin Słowackiego zaplanowano na sobotę i niedzielę w zachodnioukraińskim Krzemieńcu, gdzie się urodził.

Zaplanowano tam uroczystą akademię, akcję literacką „Dialog dwóch kultur” oraz odsłonięcie okolicznościowej tablicy pamiątkowej. W niedzielę w mieście odbędzie się również święto ulicy Juliusza Słowackiego . Od 2004 roku w Krzemieńcu działa muzeum Słowackiego, znajdujące się w dworku rodziny Słowackich.

Zgodnie z decyzją Sejmu rok 2009 jest rokiem Juliusza Słowackiego .

d3h4kxn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h4kxn