Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice
Upowszechnianie historii miasta poprzez komiksy to nowy pomysł Muzeum w Gliwicach, które w niedzielę zaprezentowało publikację zawierającą osiem komiksowych opowieści inspirowanych dziejami Gliwic
Upowszechnianie historii miasta poprzez komiksy to nowy pomysł Muzeum w Gliwicach, które w niedzielę zaprezentowało publikację zawierającą osiem komiksowych opowieści inspirowanych dziejami Gliwic.
Komiksy wchodzące w skład antologii "Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice" nawiązują m.in. do najważniejszych momentów w dziejach miasta. Każdy został opatrzony krótkim komentarzem historycznym.
Antologia została wydana przez Muzeum w Gliwicach. Nad komiksami pracowało kilkunastu autorów z całego kraju. Są w niej różne gatunki komiksu - od humorystycznego, przez fantastyczny, obyczajowy, po "bliski opowieściom grozy".
* Jak powiedziała w niedzielę PAP Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach, antologia przypomina m.in. historię oblężenia miasta przez Duńczyków w 1626 roku; inny komiks opowiada o tragicznym zdarzeniu z 1919 roku, kiedy w wyniku pożaru w kinie Capitol zginęło kilkadziesiąt dzieci* (pożar był niewielki, ale wybuchła panika i wiele dzieci zostało m.in. stratowanych). Jest też historia nawiązująca do wejścia Armii Czerwonej na początku 1945 roku oraz komiks pt. "Człowiek z żeliwa" opowiadający wymyśloną historię miłosną w czasach rozwoju przemysłu w Gliwicach.
"W XIX w. Gliwice były potęgą, jeśli chodzi o wyroby z żeliwa. Komiks pokazuje te czasy poprzez historię córki bogatego przemysłowca, która zakochała się w zdolnym odlewniku. Rodzina nie zaakceptowała go i dziewczyna rzuciła się do pieca służącego do wytopu" - opowiada Ewa Chudyba.
* Wydanie antologii to pomysł na upowszechnianie historii miasta szczególnie wśród dzieci i młodzieży*; do książki dołączono także scenariusze lekcji z propozycjami wykorzystania komiksu przez nauczycieli. (PAP)