Trwa ładowanie...

"New York Times" wspomina Wisławę Szymborską

Poezja Wisławy Szymborskiej była raczej intymna, prosta, zarówno jeśli chodzi o dobór tematu, jak i język, ale jej wieloznaczność i skłonność do tworzenia słów sprawiały duże problemy przy tłumaczeniu - pisze "New York Times" we wspomnieniu noblistki.

"New York Times" wspomina Wisławę SzymborskąŹródło: "__wlasne
d3bj507
d3bj507

Poezja Wisławy Szymborskiej była raczej intymna, prosta, zarówno jeśli chodzi o dobór tematu, jak i język, ale jej wieloznaczność i skłonność do tworzenia słów sprawiały duże problemy przy tłumaczeniu - pisze "New York Times" we wspomnieniu noblistki.

Dziennik odnotowuje w czwartek, że Szymborska była popularna w Polsce, gdzie "poeci często traktowani są jak romantyczni bohaterowie", ale mało znana za granicą. Przypomina, że poetka publikowała rzadko, cienki tomik co kilka lat, i przytacza fragmenty wierszy "Kot w pustym mieszkaniu" i "Żona Lota".

Większość jej twórczości była "kontemplacyjna", ale w jej dorobku znalazło się także miejsce dla śmierci, tortur, wojny i Hitlera, którego przedstawiła jako "dzidziusia w kaftaniku" - pisze "NYT".

Decyzja o przyznaniu jej literackiego Nobla w 1996 roku całkowicie ją zaskoczyła, a nawet sparaliżowała - wspomina w gazecie profesor literatury w Northwestern University i tłumaczka wierszy Szymborskiej na angielski Clare Cavanagh. "NYT" przytacza wykład noblowski Szymborskiej, w którym żartowała, że życie poetów nie nadaje się na materiał do filmów, a "ich praca jest beznadziejnie niefotogeniczna".

Nowojorski dziennik wspomina, że pierwsze wiersze Szymborskiej utrzymane były w stylistyce realnego socjalizmu, ale - jak podkreśliła ona sama w wywiadzie dla "NYT" po otrzymaniu Nobla - jej poezja nie jest polityczna, a poświęcona "ludziom i życiu".

Wspomnienie Wisławy Szymborskiej zamieszcza też "Washington Post", za agencją Associated Press. Waszyngtoński dziennik zauważa, że poetka posługiwała się humorem w sposób zaskakujący, a jej proste w warstwie języka wiersze przepełnione były dowcipem, ironią i empatią.

"Posługiwała się wnikliwą obserwacją do rozmyślań nad uniwersalnymi prawdami, często odwołując się do codziennych skojarzeń" - wspomina "Washington Post".

Wisława Szymborska zmarła w środę wieczorem w swoim domu w Krakowie. W lipcu skończyłaby 89 lat.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj