Nergal – spowiedź heretyka
17 października ukaże się wywiad-rzeka z jednym z najwybitniejszych polskich muzyków i jedną z najbardziej kontrowersyjnych, a jednocześnie inspirujących, postaci show biznesu
17 października,*nakładem Wydawnictwa G+J,* ukaże się wywiad-rzeka z jednym z najwybitniejszych polskich muzyków i jedną z najbardziej kontrowersyjnych, a jednocześnie inspirujących, postaci show biznesu.
W książce „ Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum ” lider Behemotha odkrywa wszystkie karty. W rozmowie z dziennikarzami – Piotrem Weltrowskim i Krzysztofem Azarewiczem – bezkompromisowo i szczerze mówi o dzieciństwie, dojrzewaniu, pierwszych miłościach czy fascynacjach muzycznych. Wspomina zarówno początki Behemotha na rodzimej i światowej scenie metalowej, jak i burzliwe romanse czy znacznie poważniejsze związki. Rozmówcy Adama Nergala Darskiego wiele czasu poświęcają poglądom muzyka na kwestie związane z religią, kościołem, historią, miejscem człowieka w społeczeństwie i rodzinie. Nie brakuje też refleksji na temat jego – zakończonej sukcesem – walki z białaczką.
Wyłaniający się z wywiadu Nergal to nie tylko skandalista i sceniczny demon, ale przede wszystkim człowiek o rozległych zainteresowaniach, niezwykle oczytany, świadomy swojej siły i siły swoich poglądów erudyta. Człowiek niezależny i tę wolność ponad wszystko kochający. Czasem wrażliwiec i romantyk.
* „Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum” to rozmowa do bólu otwarta, w której nie ma miejsca na ukłony i dusery.*Piotr Weltrowski i Krzysztof Azarewicz wytykają muzykowi młodzieńczą naiwność (do której ten bez oporów się przyznaje), badają, czy nie uległ charakterystycznym w pewnym okresie dla black metalu inspiracjom prawicowym. Nie unikają także, co oczywiste, pytań o inspiracje satanizmem.
- Do Nergala podeszliśmy przede wszystkim jako do postaci egzystującej na granicy dwóch różnych światów. Z jednej strony black metal, muzyka niebezpieczna, która swoją obecność zaznaczyła w latach 90., dosłownie, ogniem i krwią. Z drugiej strony świat celebrytów, do którego muzyka wciągnął związek z Dodą. Chcieliśmy sprawdzić, którego z tych światów Adam trzyma się mocniej, który jest jego prawdziwym domem – mówi Piotr Weltrowski, współautor książki.
Wywiad prowadzą przyjaciele Adama Nergala Darskiego, zarazem znawcy, jeżeli chodzi o światową scenę metalową, co szczęśliwie nie ujmuje tekstowi zadziorności, pasji odkrywania osobowości bohatera ani spięć wokół poruszanych tematów, niekiedy daleko wykraczających poza tzw. show biznes.
„Myślę, że [młodzieńcza fascynacja pogaństwem] pozwoliła mi wywrócić swój świat do góry nogami. Bardziej świadomie rzucić wyzwanie porządkowi, którego nie trawiłem. Wszystko po to, aby zrozumieć, kim jestem i do czego dążę. Od tej fascynacji zaczął się nowy etap mojego życia, bardziej dojrzały. Moje poglądy przestały być zlepkiem sloganów, zacząłem je podpierać autentyczną wiedzą. Zrozumiałem, że krąg symboli, do których mogę się odwoływać, aby wyrażać pewne treści, jest znacznie szerszy. On się zresztą wciąż poszerza, a czym jest szerszy, tym bardziej rozumiesz, że nikt nie ma monopolu na prawdę. Nikt nie ma prawa wchodzić ci do domu w butach”, deklaruje twórca i lider Behemotha.