Trwa ładowanie...
skandal
09-11-2010 11:25

Nazistowskie książki w internetowych księgarniach

Nazistowskie książki w internetowych księgarniachŹródło: Thinkstock
d3niy3j

Internetowe księgarnie dwóch niemieckich dzienników oraz tygodnika mają w swojej ofercie literaturę nazistowską - wynika z ustaleń dziennikarzy magazynu telewizji publicznej ARD „Raport z Moguncji”.

Wśród pozycji oferowanych przez portale internetowe dzienników „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i „Sueddeutsche Zeitung” oraz tygodnika „Der Spiegel” dziennikarze znaleźli co najmniej 150 książek zawierających nazistowskie treści, autorów skrajnie prawicowych oraz pochodzących z wydawnictw kojarzonych ze sceną skrajnie prawicową.

Komentując te ustalenia wiceprzewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Salomon Korn powiedział, że doszło do skandalu.
- Jest dla mnie niezrozumiałe, że wykorzystuje się dobrą markę, by rozpowszechniać tego rodzaju literaturę, której celem jest podkopanie i likwidacja systemu demokratycznego - powiedział Korn.

„Raport z Moguncji” podaje, że w ofercie internetowych księgarni są m.in. pozycje nazistowskich „bohaterów”, jak oficer Waffen-SS, dowódca oddziałów komandosów Otto Skorzeny albo szef walońskich Waffen-SS w Belgii Leon Degrelle. Do kupienia są też książki kłamcy oświęcimskiego Davida Irvinga.

d3niy3j

Dostawcą książek dla trzech księgarni internetowych jest hurtowy dystrybutor Libri o asortymencie złożonym z ponad pięciu milionów tytułów. Redaktor naczelny tygodnika „Der Spiegel” Georg Mascolo przekazał „Raportowi z Moguncji” pisemne oświadczenie, w którym stwierdza, że wydawnictwo nie jest w stanie zapobiec dystrybucji skrajnie prawicowej literatury poprzez portal internetowy.

- Cenzura dokonywana przez dystrybutora jest zabroniona (...) Istnieje zobowiązanie: albo wszystko, albo nic - napisał Mascolo.
Jednak - jak twierdzą dziennikarze ARD - prawnicy nie zgadzają się z argumentacją redaktora „Spiegla”.

Z kolei wydawcy „FAZ” i „Sueddeutsche Zeitung” tłumaczyli, że selekcja książek trafiających do oferty on-line jest zbyt kosztowna.

d3niy3j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3niy3j