Okazuje się, że brytyjskie wydawnictwo Bloomsbury ma dobrą rękę w odkrywaniu talentów pisarskich. Pierwszym celnym strzałem była Joanne K. Rowling i seria przygód Harry’ego Pottera, a kolejnym może być Susanna Clarke, która zadebiutowała powieścią fantasy pt.: Jonathan Strange i pan Norrell. Ta obszerna powieść fantasy może śmiało konkurować z powieściami Rowling.
Neil Gaiman o książce Clarke powiedział:
„Absolutnie zniewalająca... To zadziwiające osiągnięcie. Nie mogę sobie wyobrazić nic równie zaskakującego".
W Wielkiej Brytanii książka ukazała się w jednym woluminie. W Polsce będzie ukazywać się w trzech tomach, z którego pierwszy już od października dostępny jest w księgarniach, wydany nakładem Wydawnictwa Literackiego. Tom drugi ukaże się 15 grudnia, a trzecia część - w lutym 2005 roku.
W chwili obecnej prawa do książki zakupiło 28 państw, a także zainteresował się nią producent filmowy, ten sam, który wyprodukował Władcę pierścieni, czyli studio New Line Cinema.
Jonathan Strange i pan Norrell to historyczna powieść promowana jako Harry Potter dla dorosłych. Dawno temu, kiedy w Anglii jeszcze istniała magia, najpotężniejszym magiem spośród wszystkich był Król Kruków. Teraz, na początku dziewiętnastego stulecia, Król Kruków to tylko bohater legend, a Anglia nie wierzy już w magów.
Wtedy właśnie skryty pan Norrell demonstruje swe niezwykłe możliwości. Wkrótce rząd poprosi go o pomoc w walce z Napoleonem. Podczas pobytu w Londynie pan Norrell poznaje młodego, błyskotliwego maga, Jonathana Strange’a, i przyjmuje go na ucznia. Obydwaj zaskakują kraj swymi umiejętnościami, lecz współpraca wkrótce zmienia się w rywalizację. Wbrew życzeniu pana Norrella, Jonathan Strange coraz głębiej penetruje jądro angielskiej magii. Jego ambicja zaprowadzi obu magów przed posępne oblicze Króla Kruków.
W Jonathanie Strange’u i panu Norrellu postaci fikcyjne mieszają się z historycznymi, świat magii przeplata się ze światem realnym. Autorka opisuje między innymi bitwę pod Waterloo, Lorda Byrona i Lorda Wellingtona, a także Króla Kruków, baśnie i legendy związane z angielską magią.